Nikdy nešlapejte na švába! Vědci varují: Nezničitelní přenašeči předstírají smrt

Šváb není příjemný hmyz a jeho vzhled potěší nanejvýš chovatele plazů. Pokud na švába narazíte někde na ulici, v restauraci, doma nebo na exotické dovolené, rozhodně na něj nešlapejte.

Mnoho lidí totiž tomuto hmyzu učiní přítrž svojí botou, což není pro jejich zdraví vůbec bezpečné, napsal server TheHealthyJournal.com.

Problém s životním prostředím

Švábi se množí extrémně rychle. Potřebují však dostatek potravy, tepla a vlhkosti i místa k úkrytu, aby mohli prostor zaplavit. Proto jsou jejich domovem především subtropické oblasti a vlhké, ale vytápěné budovy. Švábi jsou však doma i v místech, kde hygiena není zrovna stoprocentní. Proto už samotná přítomnost švába svědčí o tom, že vaše okolí není zdravé pro život. Proto je dobré zavolat deratizátora.

Po smrti uvolňují nebezpečné bakterie

Podle serveru TheHealthyJournal.com švábi nejsou jedovatí a rozhodně nehrozí, že se k vám prokoušou skrz botu. Není však bezpečné na ně šlapat. Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že po rozdrcení mohou zbytky švábů uvolňovat do prostředí některé potenciálně škodlivé bakterie. Tyto bakterie mohou dráždit sliznice a při vdechnutí způsobit závažné alergické reakce a záchvaty. V komplikovaných případech mohou způsobit i anafylaktický šok. Ten může skončit i smrtí.

Proč je tak těžké zabít švába? Zdroj: youtube.com

Superšiřitel nemocí

Šváb není zrovna čistotný živočich, a také z tohoto důvodu není dvakrát vhodné se dostat do kontaktu s jeho tělem. Kromě alergických reakcí mohou být také přenašeči salmonely, streptokoků a stafylokoků, a to je jen část výčtu nepříjemností, které si můžete přivodit.

Pozor na jejich hry

Švábi mají také problém s důmyslným maskováním. Často si dokážou hrát na mrtvé, a přitom jsou stále živí. Proto je vhodné vzít švába, který předstírá, že je mrtvý, do papíru nebo sáčku a odnést ho někam mimo domov. V opačném případě nejenže můžete po interiéru roznést nebezpečné bakterie, ale hrozí, že šváb při troše neopatrnosti unikne někam pod nábytek a brzy zpod něj vyleze celé hejno. Švábi jsou jedineční svou schopností přežít, a i když se zdají být mrtví, nemusí tomu tak být, napsal TheHealthyJournal.com.

Zdroj: thehealthyjournal.com. Náhledová fotografie: Nowshad Arefin z Unsplash