Karolína (45): Kvůli mému postoji k očkování se ke mně rodina i přátelé otočili zády

Karolína si nemyslela, že by názor na očkování mohl jakkoliv změnit její rodinné vztahy, nebo dokonce nějak změnit vztahy s přáteli. Bohužel se mýlila.

Myslela jsem, že už je to nejhorší za námi

„Loni jsem si prožila velké strachy, když se nevědělo, co za nemoc se na nás z Číny pomalu valí. Prognózy nezněly nijak příznivě. Bála jsem se zejména o rodiče, kteří denně sledovali zprávy a byli doslova paralyzováni sledováním denního součtu nakažených a zemřelých.

Snažila jsem se udržovat s nimi každodenní kontakt pomocí hovorů,“ uvádí Karolína. „Když se začalo rozvolňovat, konečně jsme se mohli vidět. Šlo ale poznat, že byli zlomení“, dodává. „I tak jsem doufala, že už je to nejhorší za námi.“

„Denně jsem rodičům volala, když jsme se nemohli vidět.“ Fotka od StockSnap z Pixabay.

Snažila jsem je zapojit do života

„Rodiče pandemickou situaci velmi špatně nesli. Nákazou si sice prošli také, ale měli jen mírný průběh. I tak se velmi báli opět vstoupit do běžného života. Snažila jsem se je brát alespoň do přírody, kde se nedívali na stále se opakující zprávy z médií,“ říká Karolína. „Postupně jsme jezdili na místa, která mají odjakživa rádi. Moc jsem si přála, aby byli zase alespoň trochu šťastní,“ tvrdí.

Pomoc se obrátila proti mně

„Nakonec jsem se ale od bratra dozvěděla, že jim výlety nedělají žádnou radost. Dokonce mě on i rodiče obvinili z toho, že je vystavuji nákaze. Sice jsme byli v přírodě, ale museli jsme například zastavit na benzínové stanici. To považovali za velmi nevhodné jak rodiče, tak i bratr. Byla jsem z toho zoufalá a bylo mi líto, že jim má snaha připadala neadekvátní a kontraproduktivní,“ svěřuje se naše čtenářka.

„Výlety do přírody rodiče nenadchly.“ Fotka od smellypumpy z Pixabay.

Očkování vše uzavřelo

„Bohužel se postupně celá rodina nechala naočkovat, já ale zatím vyčkávám, jak se budou vyvíjet testy. Zatím nejsem přesvědčená, že je očkování bezpečné. Nijak je neodsuzuji, jen prostě chci počkat. Kvůli tomuto názoru se ale se mnou rodina prakticky přestala vídat. Vidí mě jako černou ovci.

Stejný postoj zaujala i řada dřívějších přátel. Když jsem se chtěla sejít s dlouholetou kamarádkou, vyzvala mne, ať si zajdu na testy, abych ji jako neočkovaná nenakazila. Nevěřila jsem, že takto opravdu lidé uvažují.“

„Stále chodím do přírody a našla jsem si nové přátele. Je mi ale líto, že celý názor na očkování lidi takto velmi radikalizuje,“ uzavírá Karolína.

Zdroj: Redakce. Náhledový obrázek: Gettyimages

Článek vychází z příběhu, který nám zaslala naše čtenářka. Z důvodu ochrany soukromí nebudeme uvádět skutečná jména. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.