Kolik dětí zvládne jedna matka a jak se vypořádat s žárlivostí mezi nimi? Český seriál přibližuje život pěstounských rodin

Nový dokumentární cyklus České televize Plné hnízdo chce ve 14 dílech představit různé formy pěstounských rodin i různé formy rodičovství. Ta odstartovala včera, 1. února, na ČT1 a chce přilákat nejen nové zájemce o pěstounskou péči.

Ve věku 12 až 13 let by děti měly být plně schopny postarat se o domácnost, včetně vaření, pečení a mytí oken.

A mít pět nebo více dětí může být mnohem snazší než mít jedno nebo dvě.

Počet pěstounů v České republice neustále roste. Stále jich však není dost na to, aby uspokojily potřeby všech dětí, které z různých důvodů nemohou vyrůstat ve své biologické rodině. Ke konci roku 2021 bylo v České republice více než 16 tisíc pěstounů a poručníků, přičemž toto číslo zahrnuje oba v případě manželského páru.

„Relevantnějším údajem je spíše počet pěstounských rodin. V rámci pěstounské a poručnické péče jich bylo více než 11 tisíc,“ vysvětluje Zuzana Zárasová, vedoucí oddělení koncepce náhradní rodinné péče MPSV ČR. Dále podle ní asi 4 tisíce rodin pečuje o dítě v péči jiné osoby v tzv. režimu svěření. Počet dětí ve všech formách náhradní rodinné péče (kromě adopce) je něco málo přes 20 tisíc.

Nový seriál Plné hnízdo vznikl ve spolupráci s ministerstvem se záměrem přispět k náboru nových pěstounů. V roce 2021 učinili čeští poslanci hlasováním první krok ke zrušení kojeneckých ústavů, v nichž žijí děti do tří let. Ve většině světa byly tyto instituce dávno zrušeny, Česká republika byla jednou z posledních zemí v Evropě, kde ještě fungovaly.

zdroj: dennikn.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/White77