Je bezpečné podávat dětem pilulky určené pro dospělé? Stačí je jen spolknout? Dejte si pozor na toto

Pokud nemáte zásobu léků, které potřebujete pro své dítě, například na horečku, můžete zvážit použití vlastní zásoby léků pro dospělé. Například paracetamol pro dospělé a paracetamol v dětských tabletách samozřejmě obsahují stejnou účinnou látku. Dávkování se však liší.

A zejména u menších dětí musíme přesně vědět, jaká dávka je pro ně vhodná. Záleží na věku a tělesné hmotnosti. Právě zde vzniká problém, protože je nutné oddělit přesné množství určené pro dítě od tablet pro dospělé a samozřejmě tak dodržet maximální denní dávkový limit.

V reakci na nedostatek tohoto léku, který je problémem v mnoha zemích, však kanadská organizace pro kontrolu otrav vydala tabulku pro přepočet dávek tohoto léku, která informuje rodiče o správném dávkování paracetamolu a ibuprofenu pro dospělé děti. Prakticky říká, jaká dávka se získá rozdělením na poloviny nebo čtvrtiny pro každou hmotnost léku pro dospělé a pro které děti jakého věku a hmotnosti jsou tyto dávky vhodné.

To může být problém u tablet, které nemají dělící rýhu, protože se obtížně dělí, nebo pokud výrobce dělení výslovně nedoporučuje, protože účinná látka může být nerovnoměrně rozptýlena. U malých dětí je navíc pro rodiče snazší podat ochucený sirup než kousek tablety, kterou děti někdy odmítají spolknout. Občas to vyžaduje trochu kreativity ze strany rodiče, aby tabletu ukryl do nějakého jídla.

Další možností je mít recepty na léky, které si vydělají přímo v lékárně. Takové léky však vyžadují předpis, což komplikuje hospodaření kolem nemocného dítěte a zatěžuje lékaře. Léky vydělané v lékárně jsou navíc pojišťovnou podhodnoceny; některé lékárny mají jen omezené suroviny k výrobě takových léků.

zdroj: Medicalxpress.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/Victoria_Watercolor