Mužská plešatost: Způsobuje ji nošení čepice? Po kom z rodičů se dědí?

Pro mnoho mužů je hustá, zdravá kštice svázána s jejich vlastním obrazem. Bez vlasů se cítí starší a méně atraktivní. Když si všimnou, že jejich vlasy řídnou nebo vypadávají, začnou se děsit. Někteří mohou pociťovat ztrátu své identity, jiní ztrácí sebevědomí.

Podle zprávy US News and World Report vydávají američtí muži každoročně jednu miliardu dolarů na vlasové výrobky nebo služby, aby si vlasy co nejdéle udrželi.

Čepice zabijákem vlasového porostu?

Jeden z mýtů kolem vypadávání vlasů je, že nosit čepici způsobuje předčasnou plešatost. Neexistuje vědecký výzkum, který by dokázal, že pokrývka hlavy přispívá k jejich vypadávání. Musela by totiž být extrémně těsná, aby vlasové folikuly zasáhla, říká dr. James Harris, mezinárodně uznávaný chirurg na transplantaci vlasů,  vynálezce patentované technologie excize folikulárních jednotek.

Jeden z důvodů, podle Harrise, proč mnozí lidé věří, že pokrývky hlavy způsobují vypadávání vlasů, je způsobeno jejich množstvím, které zůstává po smeknutí uvnitř čepice. Každý den ale člověku vypadne v průměru 80 až 100 vlasů. Obvykle je to nejvíce vidět při česání, mytí vlasů nebo koupeli, a tak se lidé mohou občas zděsit z toho, že své vlasy vidí na tomto méně obvyklém místě. Pravdou ale je, že je to úplně normální.

Čepice nemusí být viníkem. Fotka od jcomp z Freepik

Co způsobuje vypadávání vlasů?

Existuje několik důvodů:

– Velké množství dlouhodobého stresu

– Hormonální problémy

– Vedlejší účinky některých léků

– Plísňové infekce

– Nošení extrémně těsných účesů

– Nadužívání chemikálií

Jakou roli hraje genetika?

Také genetika hraje roli v mužské plešatosti nebo vypadávání vlasů. Podle článku serveru Hair Sciences Center (studie z univerzity v německém Bonnu z roku 2005) je gen, někdy zodpovědný za mužskou plešatost, zděděn po matce, protože tento konkrétní gen se nachází na chromozomu X. Muži, jejichž otcové byli plešatí, se tedy nemusí obávat, zdálo by se. Měli byste se podívat na dědečka z matčiny strany, poté zjistíte, zda je příčinou plešatosti genetika.

Výše uvedená studie to potvrdila a přitvrdila tento „mateřský“ mýtus. Platí tedy, že dědičný faktor je dominantnější na straně matky. Pokud má váš otec plnou hlavu vlasů, ale bratr vaší matky má ve věku 35 let hlavu jako koleno, je pravděpodobné, že budete následovat strýcovu vizáž.

Zdroj: www.usnews.com, www.hairsciencescenter.com. Náhledová fotografie: stockking z Freepik