Na oblíbenou pláž v Chorvatsku je zakázáno nosit džus, sendvič nebo lehátko!

Mohou provozovatelé chorvatských hotelů a k nim přiléhajících pláží bránit koupajícím, aby si na pláž nosili vlastní jídlo, pití, lehátka nebo slunečník? Samozřejmě, že nemohou. Ani v tomto ohledu se nic nezměnilo, potvrdil web Slobodna Dalmacija ze Splitsko-dalmatské župy.

S četnými negativními komentáři se na internetu šíří fotografie tabule se zákazy podobného typu. Na otázkovém fóru Reddit se uživatelé ptají: Jak to tedy je?

Rozhořčené komentáře nejsou výjimečné, protože občané mají špatné zkušenosti s přivlastňováním si pozemků kolem moře, jak se to děje v zátoce Vruja. Poněvadž tyto pozemky jsou veřejným majetkem, nikdo je nemůže občanům upírat.

Fotka od Facebook/Slobodna Dalmacija

Koncesionář na vině?

Uvádí se, že koncesionářem pláže je společnost Hoteli Makarska, která se odvolává na pravidla chování na pláži v oblíbené destinaci občanů Bosny a Hercegoviny. Následuje seznam všeho, co zde není povoleno, v chorvatštině a angličtině.

Dotaz přímo na vedení provozovatele

Web Slobodna Dalmacija zaslal fotografii s dotazem ohledně zákazů vedení společnosti „Imperial Riviera“, ke které se společnost Hoteli Makarska v roce 2019 připojila, a také kontaktoval oddělení pro styk s veřejností, na jejichž odpovědi stále čeká.

Kraj zadal odstranění tabule

Mezitím takto reagovala vedoucí krajského správního odboru pro cestovní ruch a námořní záležitosti Matea Dorčićová: „Pohledem na zaslanou fotografii jsme zjistili, že informační tabule uvádí jako koncesionáře Hoteli Makarska. V říjnu 2020 bylo změněno rozhodnutí o udělení koncese a koncesionářem je Imperial Riviera. Cedule tam byla evidentně umístěná předchozí firmou a ta (z nám neznámých důvodů) nebyla dosud odstraněna. Ihned po obdržení této fotografie jsme požádali společnost Imperial Riviera o urgentní odstranění tabule. Podle informací, které máme, probíhá její odstraňování.“

Svačinu a osobní věci nikdo nemůže zakázat

Matea Dorčićová říká, že je jasné, že ustanovení o zákazu donášky vlastního občerstvení, lehátek či slunečníků na pláž není v souladu s rozhodnutím o udělení koncese, ani s platnými předpisy Chorvatské republiky.

Správní odbor pro cestovní ruch a námořní záležitosti Splitsko-dalmatské župy je občanům k dispozici na webovém portálu „Maritime is Good“, jehož prostřednictvím lze hlásit formy potenciálního ničení a přivlastňování si mořského prostředí, jakož i porušení výše uvedeného rozhodnutí s cílem rychlé reakce směrem k majitelům, zdůraznila Dorčićová.      

Zdroj: https://ekskluziva.ba, https://slobodnadalmacija.hr. Náhledová fotografie: Geir Ormseth z Pixabay: Pláž na Makarské riviéře v Chorvatsku