Znáte významy a přínosy rostlin, které doma pěstujete?

Je spoustu druhů květin a každá z nich má také svůj specifický význam. Nevědomky dáváte svým blízkým květiny, aniž byste znali jejich symboliku. Když budete darovat kytku se svým významem, o to kouzelnější dar to bude. 

Červené růže

Tato květina přímo rozdává lásku. I proto patří mezi nejoblíbenější květiny se symbolikou lásky. Hodí se nejen na Valentýna, ale na jakékoliv příležitosti pro své drahé polovičky, nebo klidně pro maminku a sestru. 

Fotografie od picjumbo.com z Pexels

Levandule 

Velmi podobnou symboliku má i levandule. Vyznačuje se oddaností a láskou. Jejich krásná aromatická vůně naplní celý váš pokoj. 

Fotografie od  CARLOS PÉREZ ADSUAR ANTÓN z Pexels

Gladiola 

Jestli se najde někdo, kdo na vás neustále tlačí a vy se necítíte komfortně, darujte mu Gladiolu. Vyznačuje totiž vyjádření, že potřebujete více času.

Fotografie od monicore ze Pexels

Orchidej 

Orchidej symbolizuje plodnost a touho po perfekcionismu, rodinné štěstí a krásu. Tato květina vám vydrží narozdíl od těch řezaných klidně i roky. Nejlepší je vybrat rostlinku, která má několik květů ještě stále v zárodku. 

Fotografie od Miguel Marmolejos Fernández z Pexels

Petrklíč

Tato krásná květinka symbolizuje magické tajemství a otevírá pomyslné dveře k novému zrození. 

Pěstovat se dá nejlépe na jaře. 

Fotografie od PhotoMIX Company z Pexels

Bazalka 

Bazalka se využívá k vaření a stačí ji pouze slunečné místo, kudy bude procházet dostatek světla.

Symbolizuje štěstí, ale také erotiku. Dříve byla uznávaná jako afrodiziakum. 

Perfektně vás zbaví opilosti a má co dočinění také s moudrostí. 

Fotografie od uživatele Pixabay ze služby Pexels

Aloe

Mají nejen výbornou funkci, která napomáhá vašemu spánku a zdraví, ale také symbolizují zásobu energie. Určitě se hodí mít takové aloe doma. 

Fotografie od Dina Nasyrova z Pexels

Mech 

Mech najdeme většinou v lese nebo na místech, kde se udržuje vlhko. Mech symbolizuje tvrdohlavost. 

Fotografie od uživatele Martinus ze služby Pexels

Fialka 

Fialek je hned několik, většina z nich symbolizuje lásku. Modrá fialka vyjadřuje prosbu o vyslyšení, žlutá symbolizuje věrnost a bílá naopak vyznačuje smutek nad prchajícím štěstím. 

Fotografie od Pixabay z  Pexels

Narcis 

Opět květinka označující lásku a to především sebelásku.Význam se dá brát i z druhého pohledu, kde se jedná o přílišnou zahleděnost do sebe a proto bývá květina znamením, že je na čase se nad sebou zamyslet. 

Fotografie od uživatele cottonbro ze služby Pexels

Slunečnice

Nepříliš kladným významem této květiny je až přílišná pýcha. Tento význam se odvíjí ze starých antických mýtů.

Fotografie od K Zoltan z Pexels

Tulipán

Opět velmi známá květinka pro vyjádření lásky, ale pouze ta, která má červené květy. Žlutý tulipán značí přehnanou pýchu a oranžový tulipán zase povrchní krásu bez duševních kvalit. 

Fotografie od Skitterphoto z Pexels

Karafiát 

U karafiátu opět rozhoduje barva, kterou darujete nebo dostanete. Bílý karafiát je touha po lásce, červený označuje obdiv, žlutý naopak velké zklamání. 

Zajímavostí je, že také záleží, zda květina voní nebo ne. Ta která voní označuje pravé přátelství, ale pokud nevoní, tak vyjadřuje vnější krásu, ale ne tu vnitřní. 

Fotografie od Dominika Roseclay z Pexels

Cesmína

Cesmína je spíše okrasný keř než domácí rostlinka, ale jejím významem je odpuzování veškerého zla a negativní energie. Také má symbol hojnosti.