Nejdůležitější mužský hormon s věkem klesá: Tyto 4 potraviny zvyšují hladinu testosteronu

Testosteron přirozeně klesá s věkem. Tento mužský hormon buduje svaly a posiluje kosti, přispívá k růstu vlasů, náladě a kognitivním funkcím, přičemž jeho klesající hladina má negativní dopad na zdraví.

Studie zjistily, že u mužů, kteří konzumují velmi zpracované potraviny, jako je pečivo, chipsy a rychlé občerstvení, dochází k rychlejšímu poklesu hladiny testosteronu. Stejně tak ti, kteří se zdravě stravují, mohou mít zvýšenou hladinu testosteronu, přičemž odborníci doporučují přijímat stravu bohatou na potraviny, které obsahují určité živiny pro testosteron.

Co jíst pro zvýšení hladiny testosteronu? Podle deníku Daily Star jsou tyto čtyři potraviny bohaté na zinek, hořčík a vitamin D.

  1. Vejce

Ve většině diet se lidem často doporučuje jíst vejce. Jsou bohatým zdrojem bílkovin, cholesterolu, vitaminu D a omega-3, které pomáhají při tvorbě testosteronu.

Počet vajec za den není omezen, ale pro většinu lidí jsou jedno až dvě vejce denně dobrým standardem.

  1. Mastné ryby

Mastné a tučné ryby jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, zejména na kyselinu eikosapentaenovou, která zajišťuje účinnou činnost buněk produkujících testosteron ve varlatech.

Předchozí studie zjistily, že omega-3 zvyšují celkovou hladinu testosteronu u mužů po zohlednění výchozích hodnot, věku a BMI (indexu tělesné hmotnosti).

  1. Zelená listová zelenina

Strava bohatá na zelenou listovou zeleninu, jako je špenát nebo kapusta, může pomoci při poklesu hladiny testosteronu.

Podle studie z roku 2011 se u mužů, kteří konzumovali tuto zeleninu, také zvýšila hladina hořčíku, což zpočátku vyvolalo zvýšení hladiny testosteronu. To se projevilo i u mužů, kteří vedou sedavý způsob života.

  1. Avokádo

Avokádo je spolu se zelenou listovou zeleninou bohaté na hořčík, který prospívá hladině testosteronu.

Avokádo také obsahuje minerál známý jako bór, který ovlivňuje metabolismus testosteronu v těle a chrání před jeho degradací. Obsahuje také bohaté mastné kyseliny a zinek – všechny tyto látky pozitivně ovlivňují testosteron.

zdroj: Medicalnewstoday.com, Healthline.com, Daily Star, Titulní obrázek: Pixabay.com/coyot