Účastníkům studie byla do nosu nastříkána originální verze koronaviru SARS-CoV-2 a po dobu 28 dní byli sledováni.
Vědci z Wellcome Sanger Institute, University College London, Imperial College London, Netherlands Cancer Institute a dalších spolupracujících pracovišť zkoumají skupinu lidí, které nazývají „never COVID“ nebo „covid panics“. Jedná se o osoby, které byly vystaveny viru, často bez ochrany vakcínou, a přesto nikdy neonemocněly. Jednou z teorií je, že tito jedinci mají specifické genetické mutace, které jim poskytují ochranu.
Odborníci proto chtěli přijít na kloub tomu, proč někteří lidé nikdy nepřekonali onemocnění covidem-19. Rozhodli se proto provést takzvanou „challenge study“, která v průběhu roku 2021 zkoumala skupinu zdravých dobrovolníků, kteří nikdy nebyli očkováni nebo nikdy neměli covid-19. Podrobnosti uvádí webová stránka StudyFinds.
Sarah Teichmannová z Cambridge Stem Cell Institute popsala, že účastníci studie byli rozděleni do tří skupin. První skupinu tvořilo šest lidí, kteří byli pozitivně testováni na covid-19 a měli příznaky déle než dva dny. Ve druhé skupině byli tři lidé, kteří měli pozitivní jeden ze dvou testů do dvou dnů, ale neměli žádné příznaky. Ve třetí skupině bylo sedm osob, které měly negativní testy po celou dobu.
Výsledky ukázaly poměrně zajímavou skutečnost: u druhé a třetí skupiny se interferon (látka, která pomáhá imunitnímu systému bojovat s infekcemi) objevil v krvi dříve než v nosohltanu. Ve druhé skupině byla reakce interferonu vyšší než ve třetí skupině. To znamená, že tělo začalo s virem bojovat velmi rychle, dříve než se mohl rozšířit.
Interferon je druh bílkoviny, která hraje klíčovou roli v imunitním systému. Je součástí tzv. cytokininů, což jsou molekuly, které pomáhají regulovat imunitní reakce. Interferony jsou produkovány tělesnými buňkami v reakci na přítomnost patogenů, jako jsou viry, bakterie a paraziti.
Vědci zjistili, že u některých lidí nejsou některé imunitní buňky aktivní. Výsledky naznačují, že vysoká aktivita genu imunitního systému HLA-DQA2 před vystavením koronaviru SARS-CoV-2 pomohla zabránit přetrvávající infekci. Tento gen pomáhá rychle odstranit virus z těla dříve, než by mohli onemocnět.
„Tato zjištění vrhají nové světlo na klíčové časné události, které buď umožňují viru se uchytit, nebo jeho rychlé odstranění předtím, než se objeví příznaky. Nyní mnohem lépe rozumíme celé škále imunitních reakcí, což může být základem pro vývoj potenciálních léků a vakcín, které tyto přirozené ochranné reakce napodobují,“ uvedl v prohlášení pro média hlavní autor studie Marko Nikolic z University College London.
Zdroj: Nature Journal, Titulní obrázek: Pixabay.com / analogicus