Nikdy to nepijte před spaním! Může to vést k tragédii

Finští vědci z Fakulty biomedicínských a technických věd Technické univerzity v Tampere zjišťovali, jak alkoholické nápoje ovlivňují kvalitu našeho spánku. Studie se zúčastnilo více než 4 000 osob ve věku 18-65 let.

Účastníci podstoupili HVR neboli analýzu srdečního rytmu. Je regulován autonomním nervovým systémem, který se skládá ze vzájemně spolupracujících inhibičních a excitačních systémů. Inhibiční systém reguluje reakce těla v klidovém stavu a ve stavu boje.

Podle vědců lidé, kteří méně často konzumují alkohol, lépe spí. To však neznamená, že pití alkoholu nemá vliv na kvalitu nočního odpočinku. V první fázi spánku jsou poruchy obvykle nepozorované. V druhé fázi spánku se naopak můžete potýkat s nočním buzením a problémy s usínáním. Výzkumníci z Finska uvádějí, že vypití jedné sklenky mojita snižuje schopnost organismu regenerovat se v noci až o 9,3 %.

Vysoké hladiny alkoholu v těle způsobují, že jste přes den unavení a v noci se často budíte. Během spánku se naše tělo snaží bojovat s toxickými látkami, které nám alkohol dodává během dne. Důsledkem pití je dehydratace organismu, která způsobuje bolesti hlavy a žízeň. I když konzumujeme nealkoholické nápoje v mírném množství a spíme celou noc, regenerační schopnost se výrazně snižuje. Až 24 % pravidelných konzumentů alkoholu má sníženou regenerační schopnost až o 39,2 %.

Pravidelná konzumace nápojů může také způsobit obstrukční spánkovou apnoe (OSA).

zdroj: health.clevelandclinic.org, livestrong.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/qimono