„Opičí gang“ terorizuje japonské město Jamaguči – a obyvatelé se brání

Od začátku července bylo nejméně 58 obyvatel napadeno skupinou násilných makaků ve městě Jamaguči.

Za téměř měsíc spáchala skupina makaků více než 58 útoků proti civilistům v Jamaguči, kousali a škrábali na rukou, krku, nohou a na břiše. K násilí však dochází nejen na ulicích, ale také v soukromých domech, do kterých se primáti naučili vstupovat posuvnými dveřmi nebo okny.

Na konci července se jedna opice vloupala do třídy mateřské školy a skočila na čtyřletou holčičku. V době psaní tohoto článku děti ve škole stále nesmějí ven na hřiště ze strachu z dalších konfrontací.

Krátce po tomto znepokojivém incidentu vylezl oknem další makak a údajně se pokusil ukrást dítě. „Slyšel jsem pláč přicházející z přízemí, tak jsem spěchal dolů,“ řekl jeden otec deníku Mainichi Shimbun podle The Guardian. „Pak jsem uviděl opici, jak se hrbí nad mým dítětem.“

V důsledku toho se civilisté vyzbrojují vším od deštníků až po nůžky na prořezávání – a městská policie spustila brigádu „speciálně pověřených lovců“.

Poté, co se místním úředníkům nepodařilo primáty nenásilně chytit, obrátili se k uspávacím zbraním. Nedávno jednotka provedla své první zatčení úspěšným dopadením čtyřletého samce makaka, o kterém se předpokládá, že byl zapojen do nejméně jednoho násilného incidentu. Opice byla utracena.

To znamená, že úřady si nejsou jisté, zda tyto útoky provádí jedna nepoctivá opice nebo několik. Ve skutečnosti se zdá, že poprava udělala jen málo pro zastavení dalších útoků. „Očití svědci popisují opice různých velikostí a dokonce i po odchytu dostáváme zprávy o nových útocích,“ řekl AFP úředník prostřednictvím Insider.

Macaca fuscata jsou nejsevernějším druhem subhumánních primátů a jsou již dlouho běžnou součástí města Yamaguchi, což vede mnoho lidí k otázce, proč se tyto útoky náhle vyskytují s takovým násilím a frekvencí.

„Celé město Jamaguči je obklopeno horami a není vzácné vidět opice,“ řekl jeden městský úředník podle The Guardian. „Je vzácné vidět tolik útoků v krátkém časovém období. Zpočátku byly napadány pouze děti a ženy. V poslední době se terčem stali i starší lidé a dospělí muži.“

Podle studie zveřejněné v dubnu 2021 v časopise Mammal Study se konfrontace mezi makaky a lidmi v regionu zvyšují po celá desetiletí.

Zásah do populací makaků by mohl být také způsoben skutečností, že tito primáti zaznamenali stálý nárůst populace za posledních 80 let. Asi polovina stanoviště makaka byla ztracena odlesňováním v 19. století a primáti se stali oběťmi rozsáhlého lovu.

Do druhé světové války byli makakové ohroženi po celém Japonsku a v mnoha svých původních domovech byli považováni za lokálně vyhynulé. Ve snaze zachránit to, co opice zůstaly, Japonsko zakázalo lov makaků po druhé světové válce – ale podle LiveScience bylo toto hnutí možná „příliš úspěšné“. Mezitím jsou přirození predátoři makaků, horský jestřáb-orel a japonský vlk, ohroženi a vyhynuli.

Jamaguči není jediným městem, které zaznamenalo nárůst konfrontací mezi člověkem a zvířetem. Například v indickém státě Kerala přišlo od roku 2015 v konfliktu se zvířaty o život více než 600 lidí.

zdroj: The Guardian, LiveScience, Insider, AFP, Titulní fotka: Pixabay/andrew_t8