Portugalské město i rodiče nabádají pětileté děti, aby na Tři krále kouřily

6. ledna se v portugalské vesnici Vale de Salgueiro slavil tradiční festival Zjevení Páně, také známý jako svátek Tří králů. Zatímco svátek zahrnuje takové vlídné tradice, jako je pojídání koláčů a zpívání koled, existuje jedna tradice, která každý rok vyvolává pobouření – rodiče dovolují a dokonce povzbuzují své děti, aby kouřily cigarety.

Podle serveru Odditycentral.com místní obyvatelé tento zvyk hájí a tvrdí, že se po staletí předával jako součást oslav Zjevení Páně a zimního slunovratu, ale nikdo si není jistý, co přesně má symbolizovat. V Portugalsku je zákonný věk pro nákup tabáku 18 let, ale rodičům nic nebrání v tom, aby dávali svým dětem cigarety, a úřady zatím musí zasáhnout a tradici ukončit.

Navzdory kritice a pobouření ze strany cizinců místní obyvatelé tento zvyk obhajují. Pětatřicetiletá majitelka kavárny Guilhermina Mateusová řekla agentuře Associated Press: „Nedokážu vysvětlit proč. Nevidím v tom nic špatného, protože oni ve skutečnosti nekouří, samozřejmě se nadechnou a hned vydechnou. A to pouze v těchto dnech, dnes a zítra. Už nikdy si o cigarety neřeknou“.

Portugalské rádio Brigantia udělalo o této tradici rozhovor s několika místními obyvateli, včetně šestiletého Tomase, který řekl, že kouří, „ale jen na Tři krále“. Jeho sestřenice Eduarda, rovněž šestiletá, dodala, že z kouření „bolí plíce“, ale jsou to jen dva dny v roce, takže nemůže způsobit žádnou skutečnou škodu.

„Líbí se mi, že moje vnoučata kouří 5. a 6. ledna, protože pak už nemají právo kouřit,“ vysvětlila babička obou dětí Rosa Hermenegildaová, která věří, že „na kouření nezískávají závislost“.

Dědeček dvou místních kouřících dětí, 88letý Eduardo Augusto, řekl pro Radio Brigantia, že také jako dítě kouřil v den Epiphany (Epifanie), ale tvrdil, že toto není způsob, jak se stal závislým na kouření. 

Epifanie znamená zjevení božstva nebo příchod panovníka, uctívaného jako božstvo, do měst své říše. V křesťanství termín Epifanie označuje událost, kdy tři králové a pastýři uctívali narozeného Ježíše Krista, nebo také svátek, nazvaný Zjevení Páně. (wikipedie.org)

Augusto nedokázal říct, jak stará tato neobvyklá tradice je, ale vzpomněl si, že jeho vlastní dědeček o ní kdysi velmi nadšeně mluvil, takže musí sahat minimálně o několik set let zpátky.

Jose Ribeirinha je spisovatel a badatel, který vydal knihu o vesnických slavnostech, a řekl serveru The State, že ačkoli původ není znám, může to souviset s oslavou každoročního znovuzrození přírody. Dodal, že vesnice se nachází v regionu, kde se koná mnoho starověkých pohanských a římských slavností, a během období zimního slunovratu si vesničané tradičně dovolují dělat věci, které se po zbytek roku vymykají normě.

Ribeirinha se domnívá, že odlehlost osamocené vesnice pomohla udržet tuto nechutnou tradici při životě. Podle Ribeirinhy se nachází 450 kilometrů severovýchodně od hlavního města Lisabonu v oblasti Tras os Montes a „vždycky byla nejvzdálenější od Lisabonu, nejvíc zapomenutá.“

Stejně jako mnoho dalších evropských zemí i Portugalsko přijalo opatření k omezení kouření, včetně částečného zákazu kouření ve vnitřních prostorách.

Zdroj: odditycentral.com. Náhledová fotografie: Alexandra Morozova z Unsplash