Proč vám vaše kočka kouše nohy a jak tomu zabránit?

Kočky jsou záhadné bytosti a mnohokrát je pro nás těžké zjistit, co jejich chování znamená. Zdá se, že kočky mohou někdy jednat nepředvídatelným a nevysvětlitelným způsobem. Naši chlupatí přátelé se však také mohou naučit chovat správně, pokud je trénujeme a naučíme je, jak to dělat správně. Nutné je však začít již v raném kočičím věku. Jakmile si naše kočky již osvojí chování, jako je kousání nohou, pak je problém těžké vyřešit.

Nuda

Jedním z hlavních důvodů, proč vám kočka kouše nohy, je nuda. Díky loveckému instinktu, který je vrozený všem kočkovitým šelmám, se přirozeně snaží chytit všechno, co vidí v pohybu. A pokud vaše kočka tráví hodně času sama nebo jí nevěnujete dostatečnou pozornost, je velmi pravděpodobné, že se vás pokusí pronásledovat. Je to proto, že hraní je způsob, jak stimulovat jejich lovecký instinkt. Pokud vaše kočka musí rozvíjet svůj lovecký instinkt sama, vaše nohy nebo kotníky jsou perfektní kořisti, které mohou pronásledovat, protože jsou přístupné a jsou neustále v pohybu. Tímto způsobem se kočka bude bavit a zároveň se postará o to, abyste věnovali pozornost jejím potřebám. Aby k tomu nedocházelo, doporučujeme vám si s kočkou často hrát. A pokud nemůžete, nabídněte jim bezpečné hračky. 

Přebytečná energie

Domácí mazlíčci často nevědí, jak zvládnout přebytečnou energii. To je zřejmě důvod, proč vám kočka kouše nohy. Přemýšlejte o chvílích, kdy k tomu dochází. Pravděpodobně jsou to chvíle, kdy si s nimi hrajete nebo jim nabízíte speciální pochoutku, kterou mají opravdu rády. Ačkoli příčina tohoto problému nemusí být nutně špatná, je velmi důležité, abyste svou kočku naučili, že to, že vám ubližuje, není dobrá věc. Pokud vám kočka začne kousat nohy, přestaňte s tím, co děláte, ať už je to krmení nebo si s nimi hrajete. Poté pomozte kočce uklidnit se. Až když je klidná, odměňte ji znovu hraním nebo dárkem.

Malátnost

Pokud vám kočka kouše nohy, když spíte nebo odpočíváte, doporučujeme zkontrolovat její zdraví. Ujistěte se, že vaše kočka není zraněná nebo se necítí dobře. Když jsou kočky nemocné, vyžadují vaši pozornost. Snaží se vás upozornit, že potřebují vaši pomoc. A jedním z mnoha způsobů je kousání nohou. 

Agresivní chování

Některé kočky koušou nohy nebo kotníky jednoduše proto, že jsou agresivní. Může to být způsobeno problémy se socializací, které měly od doby, kdy byly koťaty, nebo prostředím, které pro ně vytváří stres. Pokud je vaše kočka v jedné z těchto situací, mohla by na vás zaútočit formou sebeobrany. Jestliže se ocitnete v situaci, kdy vám kočka kvůli stresu kouše nohy, doporučujeme co nejdříve kontaktovat veterináře. Bude vám schopen pomoci určit konkrétní zdroj agrese vaší kočky.

Možné řešení

Pokud problém, který řešíte, nevyžaduje pomoc odborníka, rádi bychom vám dali několik tipů, jak tuto situaci vyřešit sami.

Poskytněte své kočce dostatek hraček, kočičích věží a úkrytů, které jim umožní bavit se, když budete pryč. Hračky a předměty, které zvolíte, by měly být pro vaši kočku vhodné a bezpečné.

Určete si čas, který budete trávit se svou kočkou. Pokud je to možné, mělo by to být vždy ve stejnou denní dobu. Můžete kočku hladit a hrát si s ní. Jestliže vaše kočka tráví hodně času sama, řešením je pořízení nové kočky, aby si navzájem mohly dělat společnost.

Existují určité stavy nebo nemoci, které u koček vyvolávají agresivní reakce. Proto je důležité navštívit veterináře nejméně dvakrát ročně, abyste se ujistili, že je vaše kočka v dobrém zdravotním stavu a v dobré fyzické kondici.

Zdroj: brightside.me, Náhledový obrázek: Chiemsee2016 z Pixabay