Víte, že barvy květin mají jasnou symboliku? Neudělejte ostudu a vyberte tu správnou

Květina – dar vhodný pro každou osobu i příležitost. Květiny jako dar se dávají už celá staletí. Dnes už se na jejich barevné kombinace tolik neohlížíme. Víte ale, jaká skrytá symbolika se za jednotlivými barvami květů skrývá? 

Květomluva se začala používat v 18. století, a to na Dálném Východě, kde se pomocí různě barevných květin předávaly zprávy. Různé zprávy vyjadřovaly nejen různé barvy, ale i různé druhy květin. Dnes se zaměřím především na význam jednotlivých barev. Tak se pohodlně usaďte a přečtěte si, proč byste neměli manželce dávat žlutou růži nebo tchýni rudou. 

Nevinná jako bílý květ 

Bílá barva je odjakživa symbolem nevinnosti, pokory a plodnosti. Je spojována se vším čistým a nezkaženým, proto se bílé květiny dávají třeba do svatebních věnečků, i když od této tradice se už také z většiny upustilo. Hodí se např. do vázy na jaře na stůl jako symbol nového života, který se v jarních měsících probouzí nebo někomu, komu chceme vyjádřit pokoru. 

Sympatie v růžové 

Růžovou květinu darujeme kamarádce, dceři nebo např. učitelce. Darováním květiny této barvy vyjadřujeme k dané osobě vděčnost, sympatie, ale i obdiv. Nutno podoktnout, že symbolika růžové květiny je platná především pro růže. 

Barva západu slunce 

Oranžová je barvou západu slunce, doutnající vášně a krátce vzplanuté lásky. Symbolizuje touhu, vášeň, ale erotický význam nemá. Je to jedna z typických barev podzimu a západu slunce, což znamená blížícího se konce, ale zároveň vyhlídky nového začátku, a tím pádem se může jednat i barvu naděje. 

Fotografie od  Adonyi Gábor z Pexels

Červená/Rudá 

Se symbolikou červených a rudých růži jsme se určitě už všichni při nějaké příležitosti setkali. Její význam můžeme odvodit i ze spousty romantických filmů. Tyto dvě barvy jsou symbolem vzplanutých citů, vášnivé, romantické lásky. Červená může platit i pro opětovanou lásku a přízeň. 

Barva nebes i hlubokých oceánů 

Pokud jde o modrou barvu, v přírodě najdeme vše od světle modrých květů až po temně modré. Modrá barva značí věrnost, a zároveň v sobě má něco kouzelného, jako Srdce oceánu (pro ty, co neviděli Titanic se jedná o jasně modrý šperk). Takže se tato barva hodí nejen pro příbuzné, ale i pro kamarádky (kamarády). 

Zelená 

Květiny se zeleným květem nejsou v květinářstvích tak obvyklé. Když už na ně ale narazíte, mějte na paměti, že zelená je hlavní barvou naděje, svěžesti a jara. Proto se hodí především jako doplněk k jinak barevné kytice/květině. I vášnivé rudé růži dodá hned jiný nádech. 

Fialová 

Symbolika fialových květin se odvíjí od fialek, typického zástupce flory této barvy. Fialkami vyjadřujeme jemnou lásku, pokoru a prosbu o vyslyšení lásky. Nikoliv však ve vášnivém slova smyslu. Pohybujeme se tu v jemných nuancích. 

K fialkám se váže zajímavá legenda, která vypráví o krásném pasáčkovi Atysovi, do kterého se zamilovala bohyně Kybela. On však miloval jinou ženou a s tou se také oženil. Rozzuřená Kybela se rozhodla Atyse unést během jeho vlastní svatební hostiny. Nakonec Atys ze zoufalství spáchal sebevraždu, a tam, kde zemi potřísnil svou krví, vyrostly fialky. 

Fotografie od Kaboompics .com z Pexel

Květomluva je opravdu složitá. Pokud se v ní i přesto nemůžete zorientovat, vždy se řiďte hlavně svým rozumem (popř. oblíbenou barvou dané dámy) a nezapomeňte, že květina udělá radost vždy.

Zdroj: blog.flowersacrossmelbourne.com.au, Náhledová fotografie: Burst ze Pexels