Cítíte se unavení? Pět tipů, jak spát lépe

Kvalitní a ničím nerušený odpočinek je takovým základním stavebním kamenem každého dne. Vaše tělo se během spánku v noci obnovuje a nabírá síly na další dlouhý den. Jako malé děti jsme nepotřebovali tolik spánku, protože mnohem zábavnější určitě bylo hrát si venku s kamarády nebo doma se svými hračkami. Jenže jako dospělý člověk už pociťujeme mnohem větší únavu a potřebu zalehnout do postele a odpočinout si.

Podíváme se na pár tipů, které vám zaručeně vylepší váš spánek:

  1. Teplota v ložnici – ta je velmi důležitá. Nemůžete spát ani v moc velké zimě, ani v moc velkém horku. Optimální teplota je mezi 18 – 22°C.
  2. Dejte si před spaním horkou sprchu nebo vanu – ta vám uvolní tělo a bude se vám lépe usínat.
  3. Před spaním nejezte a nepijte alkohol nebo kávu – pokud se v noci často budíte, je to možná tím, že jste před spaním snědli něco moc dobrého. Vaše tělo totiž tráví a tím pádem se vám zvyšuje během spánku tep, což způsobuje neustále převalování a buzení se. Co se týče alkoholu, ten vás sice dokáže uvolnit, ale zároveň snižuje kvalitu spánku a také je dost pravděpodobné, že se v noci budete budit. No a káva, ta vám spíše nedovolí do té postele ani zalehnout. Kofein má povzbuzující a energické účinky, kávě se před spaním rozhodně vyhněte. 
  4. Nespěte přes den – dát si na pár minut šlofíka po obědě ještě nikomu neublížilo. Narozdíl dlouhé vyspávání během dne může způsobit, že večer ani nezamhouříte oči. 
  5. Pravidelný čas spaní – pokuste se udržovat nějaký spací režim, to znamená chodit spát a vstávat každý den ve stejný čas.

Co se děje s vaším tělem, když nemá dostatek regenerace během spánku? 

Nespavost vám může zadělat na pěkné problémy. Ovlivňuje váš každý den, ale i vaše zdraví. Může dojít ke zhoršení paměti, neustálé kolísání tělesné hmotnosti, nebo takové k oslabení vašeho imunitního systému. Příčinou nespavosti ve většině případech bývá špatně rozložená psychická a fyzická zátěž během dne. Může se u vás objevit v případě, kdy máte osobní problémy, nevhodný životní styl, nebo když se příliš stresujete. Udržovat se fit je důležité hned v několika směrech.

Pomoci může i cvičení nebo čerstvý vzduch

Pokud máte s nespavostí problémy, zkuste začít s jógou nebo meditací. V józe se můžete zaměřit na fyzické cvičení, různé dechové techniky a relaxační cvičení. Zkuste to a uvidíte, že se vám hned po pár dnech bude lépe spát. Také si před spaním nechte vyvětrat v pokoji, ať máte dostatek čerstvého vzduchu a usínejte v klidném prostředí. 

Pokud vás nespavost trápí opakovaně a dlouhodobě je potřeba zakročit. Nenechte se jí tedy nadále ovlivňovat a udělejte vše pro to, abyste se do druhého dne probudili odpočatí a plní sil! 

Zdroj: medicalnewstoday.com, Daria Shevtsova z Pexels