„Proletělo to nad námi, toč.“ Záhadné černé letadlo bez křídel se pohybovalo nad Vranclem jako zraněný delfín

Ani po 37 letech se nepodařilo vyřešit záhadu létajícího předmětu nad Vranovskou přehradou. Vojáci ho sledovali dvě a půl hodiny.

Dvanáctého července roku 1987 mezi polednem a 14:10 h došlo na jižní Moravě k bezprecedentní události. Nad Vranovskou přehradou si rekreanti všimli pozoruhodného jevu. Během slunečného dne jim nad hlavami proletěl záhadný objekt a dodnes nemá nikdo pro tuto událost racionální vysvětlení.

Pilot, nadporučík Jaroslav Špaček, dostal rozkaz objekt pronásledovat. Byl popsán jako černý s doutníkovým tvarem a Špaček a jeho kolegové dostali pokyn, aby záhadný objekt společně sestřelili.

Tento případ je detailně podle webu Projekt záře popsán v článku magazínu L+K 6/98 (Letectví + kosmonautika – pozn.), jenž má být jednou z kapitol knihy J. Špačka o historii 51. vrtulníkového pluku Dr. Edvarda Beneše v nakladatelství Votobia.

Zdroj: youtube.com

Jak uvádí portál Dotyk, pátrání a následný sestřel byl vyloženě nemožný, a to z toho důvodu, že letěl přímo nad rekreanty.

„Krátce po obědě tato osádka dostala pokyn k hotovostnímu vzletu. Cílovým prostorem byl Vranov nad Dyjí. Po dosažení tohoto prostoru osádka obdržela informaci o cíli, který se nachází v Rakousku poblíž státní hranice a pokyn stoupat na výšku 2000 metrů,“ píše se v článku L+K zveřejněném n webu Projekt záře.

Podle pilotů to rozhodně není obyčejné letadlo.

Během několika minut objekt zmizel za mrakem, ale ani to piloty neodradilo a pokračovali v pronásledování. Situace nabrala na obrátkách, když se objekt začal pohybovat směrem k vrtulníku. Pilotům proto nezbývalo nic jiného než udělat nemožné, aby se vyhnuli srážce. Pozorování začalo ve 12 hodin. Řízení letového provozu oznámilo vzdálenost pouhých 200 metrů

„V jednom okamžiku jsem podvědomě pohnul řídicí pákou a snížil výkon stroje, aby nedošlo ke střetu. Náš protějšek mezitím prolétl z naší pravé strany na levou, letěl stejnou rychlostí jako my a ve stejné výšce. Abych se udržel v blízkosti cíle, udělal jsem ostrou zatáčku…“

…a tmavý objekt proletěl přímo nad hlavami pilotů. Poté zvýšil rychlost a přesunul se nad Brno, Jaslovské Bohunice a Bratislavu, kde navždy zmizel z radarů.

Neměl žádné imatrikulační znaky, nebylo patrné ani řízení. Neviděli jsme žádné motory, ani otvory.

„Konečně jsem ho spatřil i já, byl pod námi, ve výšce asi 3000 metrů. Vypadal velice záhadně. Létal po eliptické dráze nad linií pobřeží, vlevo od nás. Hlásil jsem velitelskému stanovišti, že vidím cíl a přibližuji se k němu, abych upřesnil, o co jde. Zároveň jsem převzal řízení letounu. Po přiblížení na vzdálenost 300 metrů bylo možno dobře pozorovat jeho podivný tvar. Nebylo to nic, co by připomínalo dosud používané létající stroje. Objekt měl tvar prodlouženého válce, na obou stranách zaobleného, dlouhého asi 6 a o průměru dvou metrů. Neměl žádné imatrikulační znaky, nebylo patrné ani řízení. Neviděli jsme žádné motory, ani otvory. Měl černou barvu, podobnou oxidovanému kovu v paprscích slunce,“ popsal ve svém hlášení pilot kapitán Zbigniew P.

Pronásledování objektu trvalo asi 2,5 hodiny, což vylučuje možnost, že by se jednalo o běžný letoun nebo vrtulník. Piloti však tvrdí, že letadlo ani vrtulník by nebyly schopny provádět takové změny rychlosti nebo směru letu.

Pilot kapitán Zbigniew P, popsal záhadný moment takto: „Nabil jsem zbraně a připravil je k použití. Zároveň jsem žádal velitelské stanoviště o povolení k palbě. V tom okamžiku udělal cíl ostrou zatáčku vlevo. Donutil mě ho následovat. Vzápětí se od nás rychle vzdálil. Vzdaloval se o minimálně 300 kilometrů větší rychlostí, než dosahoval náš stroj. Jeho manévr působil dojmem, že se nám chce dostat za záda. Letěl tak, že se otáčel okolo své osy, zdánlivě nemohoucně, jako zraněný delfín. Konečně, jako by ho zábava s námi nudila, přešel do rychlého klesání. Po tomto manévru se nám rychle ztratil z dohledu.“

Po celá léta neměla událost žádné vysvětlení. Zájem lidí o nevysvětlitelnou událost znovu vzbudil až Eduard Nový, bývalý příslušník Pohraniční stráže. Přiznal, že byl svědkem incidentu a že se v té době nacházel na hranicích mezi Rakouskem a Československem.

Co se skutečně stalo, je stále velkou neznámou a piloti stále tvrdí, že objekt, který proletěl nad vodní nádrži Vranov zvanou „Vrancl“, nebyl obyčejným letadlem. Někteří vyslovili teorii, že šlo o UFO, a zřejmě je nikdo nepřesvědčí o opaku.

Zdroje: projektzare.cz, dotyk.cz. Titulní snímek je ilustrační: Freephoto / Freepik