Ušetřete na zahradě: Pro levný mulč rozhodně ne do hobby marketu, ale rovnou ke zdroji

Tipů a nápadů na vytvoření kvalitního a úrodného prostředí pro váš trávník a rostliny je všude spousta. Dnes ale poradíme, jak a kde je možné ušetřit na nákupu materiálu, který pokryje holou půdu tak, aby zabránil prorůstání plevele a udržel vlhkost v půdě minimalizací vodního výparu. Řeč bude o mulči, mulčovací kůře či chcete-li nastýlce a možnostech pořízení většího množství za menší peníz.

Mulčování záhonů lidé zcela jistě okoukali z přírody. Pod stromy v přírodě je každoroční nová nastýlka spadaného listí, které postupně tleje, a holou půdu, která je tím pádem zranitelná, chrání a obohacuje. Mulčovat můžeme pomocí slámy, posekané trávy, spadaného listí, vytrhaného plevele a jiných zbytků rostlin, ale také dřevní štěpky.

Proč je překryv důležitý

Zamulčovaná půda pojme a udrží více vlhkosti, takže se nemusí tolik zalévat. Mulč v dostatečné vrstvě brání prorůstání plevelů, takže nám ušetří dost práce s odplevelováním. Půda je pod mulčem kyprá, takže je vzdušnější a má lepší strukturu – odpadá nám tak práce s kypřením. Mulčováním také pomáháme živočichům a organismům v půdě žijící. Zlepšujeme tak její zdravotní stav. Jak se mulč postupně rozkládá, tak půdě dodává živiny a tím ji vyživuje. Na zimu zabraňuje promrzání půdy, takže v ní mohou probíhat kompostovací a jiné procesy. Plody okurek, dýní nebo melounů nebudou díky podkladu ležet na holé vlhké zemi, nýbrž na suché nastýlce.

Pokud si nechcete nebo nemůžete připravit nastýlku svými silami, zaručeně uděláte radost majitelům místního zahradního centra či obchodu pro kutily, tzv. hobby marketu. A nejvíce, když u nich budete kupovat mulčovací materiál po pytlích a hodně často. S rostoucími cenami všeho kolem nás se i tento materiál stává čím dál dražší záležitostí. Levnější variantou ale může být dřevní štěpka.

Štěpku berete přímo od zdroje, je mnohem levnější. Zdroj fota: Manfred Richter / Pixabay

Mulčování dřevní štěpkou

Pokud máte z jakéhokoliv důvodu dost dřevní štěpky, jásejte! Jako mulč je to výborný materiál, velmi si ji pochvaluje Jaroslav Svoboda v knize Zelenina z ekozahrady, která vyšla v roce 2018. Doporučuje kombinaci dřevní štěpky s dřevěným uhlím jako ideální povrch záhonů. Dřevní štěpka se rozkládá pomaleji a mulč tak na záhonech vydrží delší dobu.

Podle webu Blíže k přírodě je nejlepší dřevní štěpka z listnáčů. Nevhodná je štěpka jen z jehličnanů. Tu můžeme použít jen u kyselomilných rostlin jako jsou borůvky nebo rododendrony. „Já dřevní štěpku s úspěchem uplatňuji v cestičkách mezi záhony a při zakládání instantních záhonů bez rytí. Letos jsem také založila několik takových záhonů bez rytí, kde jsem dřevní štěpku použila jako vrchní vrstvu. Výhodou této mulče také je, že není tak populární u slimáků,“ radí autorka článku.

Pro vás štěpka poklad, pro jiného odpad

Štěpky, které se výborně hodí k mulčování, nemusíte draze kupovat v hobby marketech a zahradnictvích, ale mají je i arboreta, botanické zahrady nebo některé technické služby – a ty je možná také prodávají nebo dokonce vyhazují. Zavolejte proto do nejbližší podobné firmy a zeptejte se, jestli by vám mohli koncem pracovního dne či týdne přivézt náklad štěpků. Mnozí vám to rádi slíbí. Informujte se rovněž, zda místní úřady nenabízejí veřejnosti vlastní štěpky či kompostovaný bioodpad. Nikdy si však nezapomeňte ověřit, odkud odpad pochází, abyste nepoužili k mulčování materiál ze stromů nemocných nebo ošetřovaných pesticidy.

Loni mi kamarád arborista přivezl celý velký vozík plný dřevní štěpky z lípy, jaké bylo mé nadšení.

Rady zkušených

Na dotazovacím fóru webu Modrá střecha se uživatelka ptala, kde se dá za příznivou cenu sehnat mulčovací kůra. Dostalo se jí několik užitečných odpovědí, které můžeme přetlumočit i našim čtenářům (přihlašovací jména tazatelky i odpovídajících redakce zná, ale neuvádíme je zde – pozn. aut.):

Konkrétní rady tedy zní takto:

– Ohledně mulče zkuste poptat nějakou pilu nebo lesy (např. Lesy Čr, Městské lesy atp.). V hobby marketech je velice drahý. Místo mulčovací kůry bych doporučil spíš štěpku…

– Štěpka je v podstatě nadrcené dřevo na malé kousky. Vydrží to déle a má to o něco lepší vlastnosti.

– Nejlepší jsou pily a kompostárny. Prodávají i za 720 Kč 1000 litrů (rok 2017). Jinak zahradník nám doporučil, že pokud chceme muč jako ochranu před plevelem, máme dát deseticentimetrovou vrstvu.

– Zahradní architektka nám doporučila dát např. kolem stromu spise slamu. Prý vlivem počasí brzy zahnědne, takže není vidět.

– Kůru beru už jen z kompostárny, mívají několik druhů. Je levnější a kvalita neporovnatelná z tou drtí z hobby marketů…

Musím dovézt sám

Pokud neseženete dovoz většího množství požadovaného materiálu, ochraňte svůj vůz před znečištěním při převážení štěpků tak, že zadní sedadlo či zavazadlový prostor přikryjete velkým kusem pevného igelitu, povlakem na nábytek nebo starou dekou, na kterou odřezky nasypete.

Zdroje: blizekprirode.cz, familyhandyman.com. Titulní foto: Photo by Alfo Medeiros: https://www.pexels.com/photo/hands-on-a-pile-of-dirt-11573798/