Rodiče by neměli vozit své děti do školy, apelují odborníci

Děti by měly chodit do školy samostatně, apeluje na rodiče na začátku školní docházky řada odborných sdružení. Podporujte fyzický a duševní vývoj dětí.

V některých německých spolkových zemích už nový školní rok začal, v jiných je první školní den za dveřmi. Mnoho rodičů si pak hraje na „rodičovské taxi“ tak, že své děti každý den posadí do auta, aby je odvezli do školy a odtamtud je zase vyzvedli. V Berlíně před tím ale asociace varují a vyzývají rodiče, aby nechali své potomky přicházet do školy samostatně, informuje německý web Merkur.de.

Ochranné sekačky a helikoptéry

Takzvaní „rodiče sekačky (či také helikoptéry)“ mají tendenci svým dětem odstraňovat všechny překážky z cesty. Patří sem také například každodenní plnění úkolů svých chráněnců nebo jejich vození do školy. Odborníci dokonce varují, že rodiče by touto výchovnou metodou vychovají rozmazlené, nevhodně se chovající děti a „závislé tyrany“. Na druhou stranu je lepší vychovávat děti k samostatnosti. To také znamená, že do školy přicházejí samostatně.

 Aktivní již od rána

„Aktivní začátek dne podporuje jejich fyzický a duševní rozvoj a zajišťuje, že jsou ve třídě uvolněnější a mohou se lépe soustředit,“ vysvětlují ve společném prohlášení Německý dětský fond, Německý dopravní klub (VCD) a Sdružení pro výchovu a vzdělávání (VBE).

„Jsem na sebe pyšný, chodím sám do školy.“ Německé asociace vyzývají rodiče, aby si nehráli na rodičovské taxi. Místo toho by děti měly chodit do školy samostatně. Fotka od pikisuperstar z Freepik

Rodiče by proto neměli vozit své děti do školy jako jejich řidiči, jinak se děti nenaučí bezpečně se pohybovat v provozu. Zde však všechna sdružení žádají ostatní účastníky silničního provozu o ohleduplnost a pozornost. Děti jsou totiž často ještě nezkušené a teprve po prázdninách musí znovu procvičovat pravidla, píše Merkur.de.

Rodiče vedou své děti k úspěchu, nebo se zjevují, jen když jsou problémy

Pokud jde o školní záležitosti dětí, jsou různé typy rodičů, kteří to řeší různě. 

Takzvaní „rodiče Jiwa“ například své děti doslova „vrtají k úspěchu“. Jejich každodenní život je nabitý školou, doučováním, hudebními a sportovními lekcemi. Na hry a trávení volného času často nezbývá téměř žádný prostor ani čas.

Rodiče od svých potomků hodně vyžadují, což se v konečném důsledku může negativně podepsat na jejich zdraví. 

Takzvaní „ponorkoví rodiče“ se naproti tomu chovají jinak: stále mizí, nechodí na rodičovské schůzky a objevují se, až když má jejich dítě ve škole vážné problémy. Na učitele a ředitele škol pak rádi vytahují těžké kalibry argumentů a vyhrožují třeba právníkem.

Zdroj: www.merkur.de. Náhledová fotografie: pvproductions z Freepik