Léčivý uherák či margarín? Tři čtvrtiny našich nemocí souvisí s jídlem

S vývojem potravin jako prevencí proti chorobám starší generace (především proti alergiím a nemocem zažívání) přišli v 80. letech jako první Japonci. Objevili tzv. funkční potraviny.

Nehodnotí se u nich jen to, nakolik jsou tučné nebo sladké, ale i jejich možný přínos pro zdraví – a ten se pokud možno posiluje. „Jde tedy o potraviny, do kterých jsou přidány složky, jež mají příznivý vliv na lidské zdraví, fyzickou výkonnost nebo duševní stav,“ vysvětluje doktorka Václava Kunová, odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju.

Potravina jako lék

Podle magazínu Téma na první pohled vypadají stejně jako ostatní běžné potraviny, neliší se od nich vlastně ani chutí či vůní. Obsahují ale více některých látek, důležitých pro zdraví. Případně, jak tvrdí jejich zastánci, má jejich konzumace větší vliv na snížení rizika určitých chronických onemocnění, třeba vysokého krevního tlaku, cholesterolu, obezita.

Prospěšné bakterie v uheráku

Jednou z prvních vlaštovek nového trendu byla nedávno opět probiotika, tedy užitečné bakterie, přidávané na podporu trávení do ovocných džusů, jogurtů a jogurtových nápojů. Najdete je dokonce i třeba v tradičním uheráku, napsal web etema.cz. Nadšení ze zdraví prospěšné uzeniny ale krotí nutriční specialista Pavel Suchánek z pražského IKEM: „Muselo by v něm být přesně definované množství těchto bakterií, aby měly šanci alespoň některé z nich projít nepoškozené trávicím traktem a ve finále tak mohly ozdravovat střevo,“ podotýká. Nehledě na to, že salámy obsahují množství soli.

I vaše každodenní porce margarínu je ve skutečnost funkční potravinou. Fotka od Ken Boyd z Pixabay

Nápomocné steroly v oleji

Možná ani nevíte a už funkční potraviny běžně konzumujete. Typickou funkční potravinou je podle Pavla Suchánka pro magazín Téma margarín s vyšším obsahem rostlinných sterolů, které blokují vstřebávání cholesterolu a snižují jeho hladinu v krvi. „Tyto látky jsou v určitém množství obsaženy v každém rostlinném oleji. Aby se ale docílilo požadovaného efektu, musel by ho člověk vypít několik litrů. Proto jsou steroly nejprve vyizolovány a do původní potraviny, v tomto případě margarínu, pak přidány ve vyšší koncentraci,“ popisuje nutriční specialista jeden ze způsobů výroby funkčních potravin.

Zdroj: www.vimcojim.cz, www.etema.cz. Náhledová fotografie: Couleur z Pixabay