Záhada silnice, která dvakrát denně úplně zmizí, vás může zabít. Je jen jedna možnost záchrany

Francouzská silnice Passage du Gois je unikát. Jedná se vlastně o přírodní zázrak. Tvoří hráz mezi obcí Beauvoir-sur-Mer a ostrovem Noirmoutier ve Vendée na pobřeží Atlantského oceánu ve Francii. Dvakrát denně zcela zmizí pod mořskou hladinou.

Silnice je dlouhá sice jen 4,5 kilometru, ale je krásná, byť mimořádně nebezpečná. Průsmyk Gois je dvakrát denně zaplavován přílivem. Pokud vás zastihne příliv nebo silné vlny, je obtížné projet a nejednou se stane, že se řidiči se vracejí s promočenými – přinejmenším – botami. Nebo uvíznou ve vodě.

Záchrana před utonutím

Každoročně se to také stává, že se motoristé ocitnou pod vodou, protože s příchodem přílivu voda rychle stoupá. Ti, kterým začíná téct do bot, mohou využít záchranných věží podél silnice, kam vystoupají po schodech a počkají na záchranu nebo na odliv. Takové štěstí ale nemusí potkat váš vůz…

Věže, které pomohou v záchraně před přílivem. Fotka od Flickr

Tři metry dolů a nahoru

Průjezdnost silnice závisí na výšce přílivu. Hladina vody se během dne mění až o tři metry v rozsahu od 1,30 m do 4 metrů, v závislosti na koeficientu přílivu, informuje Wikipedia. Z toho plyne, že není moc dobrý nápad zdržovat se na silnici během přílivu.

Projela Tour de France?

Dokonce se tu jela párkrát Tour de France, ale jak asi tušíte, kluzká silnice a hromada cyklistů nejde příliš k sobě. Když tudy v roce 1999 vedla trasa 2. etapy, došlo na mokrém a kluzkém povrchu k hromadnému pádu, který rozdělil peloton a zničil naděje mnoha favoritů. V roce 2011 zde závod Tour de France 1. etapou začínal.

Tipy

Než se vydáte na Passage du Gois, zjistěte si nejen časy odlivu a přílivu, ale i předpověď počasí. A při jízdě pozor na kluzké mořské řasy ležící na silnici.

Suchou nohou

Od roku 1971 je ostrov Noirmoutier spojen s pevninou i mostem.

Zdroje: www.wikiwand.com,  www.theactivetimes.com, www.freshjam.cz. Náhledová fotografie: Flickr