Zaručené rady a triky, jak se v létě osvěžit

Parné letní dny jsou za rohem a dříve než opravdová vedra udeří, máme pro Vás pár triků, jak tyto okamžiky ve zdraví přečkat. Vysoké letní teploty jsou pro lidský organismus velmi náročné, proto není divu, že člověk v létě ztrácí chuť k jídlu, je více unavený a špatně se soustředí. Málokdo ale ví, že studené nápoje spíše tělo zahřejí. Jakmile se studený nápoj dostane do trávicího traktu, tělo jej začne automaticky ohřívat na tělesnou teplotu, což zahřeje celý organismus. To samé platí i o zmrzlině.

Vyměňte zmrzlinu za vodní meloun!

Mezi osvěžující potraviny patří například mango, meruňky, vodní meloun, ale také angrešt či podmáslí. Důležité je hlavně dodržovat pitný režim. Denně by měl člověk vážící 80 kg vypít zhruba 2,5l. Toto číslo je však orientační a závislé na činnostech, které v průběhu dne vykonáváme. Nejlépe nás osvěží vychlazený zelený čaj s mátou a citronem. Pokud se však neobejdete bez svého šálku kávy, je dobré se rozhodnout pro tu obilnou, jelikož neobsahuje kofein a nedehydratuje. Předejdete tak větší ztrátě tekutin.

Napomoci mohou i lehčí jídla

Mimo osvěžujících potravin můžeme pak své tělo zchladit například častějším sprchováním nebo používáním větráků. Také bychom se přes nejteplejší části dnů měli vyvarovat vyšší fyzické zátěži a předejít tak především přehřátí organismu. Není také na škodu odlehčit jídelníček a dát si místo výborného guláše či svíčkové například ovocný salát.

Zdroj: Anežka Kasalická, Náhledový obrázek:  Andrea Piacquadio z Pexels