Socha Panny Marie roní slzy: Odborníci je analyzovali a… Překvapivé odhalení!

V roce 2018 obletěla svět informace o soše Panny Marie, která údajně začala v kostele v Novém Mexiku ronit slzy. Analýza tekutiny nalezené v oblasti očí přinesla překvapivé zjištění. K podobným jevům došlo v historii již několikrát a církev k nim v průběhu let zaujímala různá stanoviska.

Zázrak, nebo zákeřný podvod? Tuto otázku si kladli všichni, kdo před zhruba pěti lety zaregistrovali informace z farnosti v Hobbsu. Na svatodušní neděli 20. května 2018 si farníci římskokatolické diecéze Las Cruces všimli, jak během mše svaté začaly soše Panny Marie vytékat z očí slzy. Tato událost přilákala do místního kostela obrovské množství lidí, kteří se chtěli vyzpovídat nebo se jen přišli podívat, co se to vlastně děje. Podle obchodní manažerky farnosti Judy Ronquillo si slz všimli v tomto období několikrát, napsal tehdy deník The Washington Post.

Odborníci, kteří tekutinu analyzovali, nakonec dospěli k závěru, že se jedná o olivový olej smíchaný s parfémem, který má podobné složení jako chrisma neboli balzám používaný k pomazání. Ten se často používá při křesťanských obřadech, jako je křest. Církevní autority však nebyly schopny zjistit, odkud olej pochází. Někteří skeptici se domnívali, že jde o dílo církevních představitelů, kteří se tímto způsobem snažili přilákat do církve více lidí. Diecéze to popřela s odvoláním na záznamy z průmyslových kamer, které v kostele nezaznamenaly nic, co by nasvědčovalo tomu, že jde o podvod.

Ačkoli mnozí považují přítomnost olivového oleje nalezeného v očích sochy Panny Marie za podivnou událost, historie zaznamenala za posledních sedm desetiletí poměrně dost podobných jevů. Vytvořit falešnou plačící sochu je totiž poměrně snadné a někdy k tomuto jevu dochází přirozenou kondenzací. A obvykle ani ty nejinovativnější postupy nejsou příliš složité. Podvody jsou tak jednoduché, že samotné církevní autority buď postupují poměrně rychle společně s vyšetřovateli, nebo k jednotlivým záležitostem nezaujímají žádné stanovisko.

zdroj: WashingtonPost.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/GoranH