Slovenský Martin: Kdysi silnice pro tanky, teď krásná cyklostezka

I když snaze o propojení tankové střelnice kousek od slovenského města Martin s muničními sklady ve městě zabránila revoluce v roce 1989, nedokončená silnice nyní slouží dalším uživatelům – kolařům.

K tankové silnici musí cyklisté nejdříve projet zelenou cyklotrasou, která začíná ve městě a vede do oblasti Podstráne, kde sídlí kasárna Podháj a silnice zde začíná. Jakmile vyjedou z lesů nad nedalekou čtvrtí Bystrička, zažijí cyklisté nádherný výhled na Martin a části pohoří Fatra, které dominují turistickému regionu Turiec.

Zdroj: Turčianska bicyklová skupina JUS/Facebook

Starou tankovou cestu vlastnilo Ministerstvo obrany do roku 2010, než se rozhodlo ji darovat městu Martin.

Podél betonové, 15 kilometrů dlouhé cesty pro cyklisty, která je poškozená, bylo z větší části postaveno několik rozhleden. Existuje také několik zajímavých míst k návštěvě ve vesnicích, které leží poblíž silnice.

Zdroj: twitter.com

Například v Bystričce se nachází bývalé letní sídlo československého prezidenta Tomáše Garyka Masaryka a nedaleko obce Trebostovo se nachází důlní tunel a renesanční zámek. Tanková silnice pokračuje z Trnova do Trebostova a poté do dalších vesnic jako jsou Turčiansky Peter a Košťany nad Turcom. Polní cesta začínající na konci Košťan nad Turcom pak vede cyklisty zpět do města Martin, které v historii Slováků hrálo po dlouhou dobu důležitouu roli.

Zdroj: https://spectator.sme.sk/, www.twitter.com. Náhledová fotografie: Turčianska bicyklová skupina JUS/Facebook