Co je nutno dodržet během slunných měsíců, aby byla vaše kůže chráněna před vlivem škodlivých paprsků UV záření? Mluvčí Nadace pro rakovinu kůže se svěřila se svými poznatky.
Přemýšlejte, kdy je nutno se chránit
„Rakovina kůže je způsobena chronickou kumulativní expozicí slunci“, tvrdí americká lékařka Dr. Hermanová, mluvčí Nadace pro rakovinu kůže. Přemýšlet bychom tak měli o všech situacích, kdy jsme slunci vystaveni. Například i v případě procházek se psem, běhání, jízdy na kole nebo dlouhého řízení auta. UV paprsky totiž dokáží proniknout také přes čelní sklo oken automobilů
Na barvě kůže nezáleží
Věděli jste, že známý zpěvák reggae Bob Marley umřel na maligní melanom na noze? Dr. Hermanová uvádí, že „rakovina kůže se vyskytuje u všech etnik.“ Používat ochranný krém proti slunci by tak měly osoby všech barev pleti.
Nikdy není pozdě
I když jste byli v mládí plavčíkem na plovárně nebo u moře, stále se můžete chránit proti slunci a zpomalit nebo omezit míru expozice slunci. Uvidíte, že vaše kůže bude vypadat i po roce ochrany před sluncem naprosto jinak.
Opalovací krém na první místo
Uložte si opalovací krém na podobné místo, kde máte zubní pastu. Nestane se vám, že se před odchodem z domu zapomenete ošetřit. Opalovací krém by neměl chybět v žádném batohu nebo kabelce, a na žádném výletě.
Natírejte se pravidelně
Americká doktorka Hermanová uvádí, že „nestačí jen trochu se namazat a myslet si, že budete ochráněni po celý den. Budete přípravku potřebovat dostatek. Zapomenout byste neměli ani na tvář, uši, krk a nárty.“ Doktorka ještě dodává, že by se krém měl nanášet každé dvě až tři hodiny, a měl by mít ochranný faktor nejméně SPF 30.
Pravidelný lékařský dohled
Základem je také pravidelná lékařská péče. „Pokud jste objevili novou skvrnu na kůži, která roste nebo se nehojí, dokonce se například slupuje, vždy vyhledejte odbornou pomoc dermatologa. Je lepší si zajít vícekrát zbytečně, než jednou pozdě. Na pravidelnou péči o své tělo nikdy nezapomeňte,“ uzavírá doktorka.
Na závěr ještě jedna rada lékařky: Měli bychom si podezřelé fleky nebo znamínka fotit a zaznamenávat tak jejich vývoj. Tyto fotky poté skvěle poslouží také vašemu ošetřujícímu dermatologovi.
Zdroj: https://www.prevention.com. Náhledová fotografie: Gettyimages