Staré lahve a sklenice se šroubovacím uzávěrem po použití končí v kontejneru na sklo – často s víčkem. Je to v pořádku, nebo je třeba víčka likvidovat samostatně? A opravdu patří rozbité skleničky do toho samého kontejneru?
Jenom v Německu končí jako odpadní sklo kolem dvou milionů tun starých lahví a sklenic. Ale mnozí spotřebitelé si nejsou jisti, zda vyhazovat šroubovací uzávěry a zátky společně s lahvemi. Samotné sklo, či s víkem – co je správné?
Likvidovat použité sklo s víkem, nebo bez něj?
Správně:
Víčka a zátky se musí vždy likvidovat odděleně od použitého skleněného odpadu. Upozorňuje na to německý svaz Fachverband Glasrecycling (bvse) na svých internetových stránkách, píše server Merkur.de. Plastové šroubovací uzávěry patří do žlutého kontejneru, zátky do příslušných sběrných nádob na recyklačním místě. Mimochodem, existuje trik, který velmi usnadňuje otevírání zaseknutých šroubovacích uzávěrů. Pokud na láhvi náhodou zůstane uzávěr, není to problém: třídicí systémy dokážou odfiltrovat cizí předměty, což ale vyžaduje větší spotřebu energie.
Co patří do starého skla?
I když je to do sběrného místa daleko: Prázdné nezálohované lahve, sklenice, lahvičky od parfémů nebo obaly od léků vždy vyhazujte kontejneru s použitým sklem. Sklo má tu výhodu, že se dá použít téměř „nekonečněkrát“a je stoprocentně recyklovatelné – bez jakékoli ztráty kvality. Podle serveru gruener-punkt.de se tak ušetří 30 procent energie ve srovnání s použitím primárních materiálů.
Aby bylo možné recyklovat odpadní sklo, skleněné nádoby by měly být vyprázdněny, ale není potřeba je samostatně vyplachovat. Důležité je také správné roztřídění (pokud jsou přítomny oddělené nádoby na konkrétní barvu skla):
– Bílá skleněná nádoba: bílé sklo
– Nádoba z jantarového skla: jantarové sklo
– Zelená skleněná nádoba: zelené sklo a všechny ostatní barvy (modré, oranžové, barevné atd.)
Rozbité skleničky na pití nepatří do kontejneru na sklo!
Další důležitou informací je, že staré nebo rozbité skleničky na pití do kontejneru na použité sklo nepatří. S nimi je nakládáno jinak, než s nádobami na opětovné balení nápojů a potravin. To může způsobit problémy při recyklaci starých obalových skel a při výrobě nových. Rozbité sklenice na pití proto patří do směsného odpadu, uzavřel server Merkur.de.
Zdroj: merkur.de. Náhledová fotografie: Gerd Altmann z Pixabay