Umíte vyčistit nerez bez šmouh? Poradíme vám, jak na to

Nerez – oblíbený povrch který se nachází v mnoha domácnostech. Díky svému lesku tento kov krásně doplní jakýkoliv interiér. Co už ale není tak pozitivní, je jeho údržba. Někdy se až může zdát, že je doslova magnetem pro všechny otisky nebo šmouhy. Pojďme si tedy říci, jak na něj vyzrát a tento náročný povrch správně vyčistit.

Na toto zapoměňte!

Pokud se dáte do čištění nerezi, rozhodně se vyhněte přípravkům, které mohou povrch nenávratně poškodit. I když je nerez odolný a pevný materiál, nevydrží všechno. Vyvarujte se proto drátěnkám, drsným houbičkám na nádobí, prostředkům obsahující amoniak, nebo například čistícím pískům.

Čím čistit?

Zvolte správný materiál, který k čištění použijete. Nejlepší variantou je hadr nebo utěrka z mikrovláken. Použít ale můžete také tzv. melaminovou nano houbičku s bílým povrchem.

Jaké jsou tedy vhodné čistící prostředky, které vás šmouh a nečistot zbaví? Tou nejlepší, ale zároveň dražší možností, jsou speciální prostředky pro nerez přímo určené. Pokud ale chcete ušetřit, můžete zvolit prostředek, který si vyrobíte doma.

Ocet a olivový olej

K tomuto způsobu čištění budete potřebovat pouze bílý, popřípadě obyčejný ocet (nejlépe v rozstřikovací lahvičce), olivový olej a utěrky nebo hadříky z mikrovlákna. Ocet za pomocí hadříku použijeme k vyčištění skvrn a nečistot. Když je povrch čistý, vezmeme si nový hadr, na který naneseme malé množství oleje. Ten po povrchu opatrně roztíráme, dokud není nerez opět krásně lesklý.

Mýdlo na nádobí a dětský olej

Druhým způsobem je čištění nerezu za pomocí klasického prostředku na mytí nádobí a dětského olejíčku. Pro mytí povrchu budete potřebovat nádobu s teplou vodou, kterou následně smícháte s malým množstvím prostředku na nádobí. Po vyčištění povrchu si vezměte nový (čistý) hadřík, a nerez vyleštěte dětským olejíčkem.

Sodovka

Posledním tipem je použití obyčejné sodovky. Tu si pro lepší použití můžeme dát do rozstřikovací lahvičky. Sodovku jednoduše nastříkáte na požadovaný povrch a jemnými krouživými pohyby ho vyčistěte hadříkem z mikrovlákna. Nerez následně utřete do sucha.

Zdroj: hinkmaids.com, Petra Helclová, Náhledový obrázek: Pixabay.com/Pexels