Budíte se během noci? Víme, jak tomu předejít: Vše je lepší než jedna věc

Pokud se budíte uprostřed noci, s největší pravděpodobností na to má vliv jeden z vašich večerních návyků, které vás v noci dřív nebo později probudí. Pokud už vás vyčerpává samotné pomyšlení na dnešní noc, pojďte to s námi změnit.

Jak předejít nočnímu probouzení? Držte se těchto zaručených rad, které jsou základem pro dobrý a ničím nerušený spánek, tvrdí server The Health.

Večer odložte telefon

Pokud nejste fanoušci knih, možná by i sledování stropu byl lepší návyk, než večer používat telefon. Vše, co před spánkem v telefonu děláte, bude mít na váš spánek vliv. Stresujete se pracovními emaily? Čtete si negativní zprávy nebo se hádáte s kamarádem? To vše vaše hlava bude dál zpracovávat po tom, co telefon odložíte – a to bude nejspíš v době, kdy ulehnete do postele a budete chtít spát. Může se pak stát, že se vám nebude dařit usnout, nebo vás hlava po nějaké době dokonce probudí.

Tiché a tmavé útočiště

Pro dobrý spánek potřebujete naprostou tmu, ticho a správnou teplotu. Vyhněte se blikajícím světélkům od wi-fi či televize, špatně zatažené závěsy či rolety nebo dokonce svítící lampičce. Až budete mít v ložnici naprostou tmu, zaměřte se také na ticho a teplotu, která by měla být okolo dvaceti stupňů. Čím větší je v místnosti zima, tím je větší šance, že budete spát po celou noc, ačkoliv se vám to tak nemusí zdát.

Také svítíte i v noci? A ne a ne usnout? Fotka od  Arek Socha z Pixabay

Co dělat, když se v noci probudím?

Pokud vám občas připadá, že má váš mozek vlastní hlavu, pak máte pravdu. Když se v noci probudíte, neležte a nezírejte do stropu. Místo toho vstaňte a jděte si sednout do křesla nebo na sedačku, čtěte si knihu nebo dělejte něco uklidňujícího – třeba si poslechněte podcast zaměřený na meditaci. Rozsviťte si pouze jemně svítící lampičku a rozhodně nedělejte činnosti, které by vás mohly ještě víc probudit. To může být třeba sledování zpráv.

Ne alkoholu po večeři

Chcete se přestat v noci probouzet? Pak zapomeňte na alkohol, což je zaručený budík, který vás vyruší uprostřed noci. Ačkoliv se vám může zdát, že po sklence vína rychle usnete, máte pravdu. Ta samá sklenka vás však také v noci probudí. Alkohol způsobuje také dehydrataci, která vás v noci může probudit klidně i třikrát či vícekrát. Možná se vám to nebude zdát lákavé, ale věřte nám a vyměňte alkohol za bylinkový čaj.

Nekouřit je samozřejmost

Kuřáci se jednoduše nemohou divit, že mají potíže se spánkem a další zdravotní problémy. Jsou náchylnější ke spánkovým poruchám, mohou silně chrápat a jejich spánek je oproti nekuřákům velmi lehký. Když přestáváte kouřit, je normální, že pociťujete dočasnou nespavost. Vydržte a uklidněte svou mysl během noci představou, že jste zdravější. To vás může uklidnit a usnadnit vám opětovné usnutí.

Zdroj: The Healthy. Náhledový obrázek: cottonbro z Pexels