Úřednický šiml řehtá: Víte, jaké povinnosti máte ještě před demolicí stavby?

Chystáte se zbourat garáž, zahradní domek nebo dům? Podívejte se na přehled povinností, které máte. Za porušení hrozí tučná pokuta, proto se s námi podívejte na přehled všech užitečných informací.

V těchto případech nic hlásit nemusíte

Bez toho, aniž byste zašli na stavební úřad, můžete zbourat například kůlnu na nářadí, plot, nebo třeba nadzemní bazén, holubník, nebo třeba kurník. Pokud se jedná o malou stavbu, která byla postavena bez ohlášení a bez povolení, stejně tak ji lze také zbourat.

Starý dům nejdříve zakreslit, poté demolovat

Může se stát, že si koupíte pozemek, na kterém stojí stavba. S hrůzou zjistíte, že ta stavba není nikde vedená a nemá žádné plány. V tomto případě je potřeba, abyste si budovu nejdříve nechali zakreslit a vypracovali zjednodušenou dokumentaci. Až poté žádáte o její demolici.

Demolice – pozor na pokutu

Následně budete vyřizovat žádost o demolici. Tento úřední dokument pak doručíte na stavební úřad. Pokud splňujete všechny podmínky, stavební úřad vám do 30 dnů vydá souhlas s demolicí. Hurá na bourání! Dejte si pozor, ať v euforii nezapomenete ještě na jednu důležitou papírnost. Tou je projekt bouracích prací, který vám sepíše projektant. Když na toto lejstro zapomenete, hrozí vám tučná pokuta.

Než se do stavby zakousne technika, musíte mít v pořádku lejstra. 
Fotka od Gerhard G. z Pixabay.
Než se do stavby zakousne technika, musíte mít v pořádku lejstra.
Fotka od Gerhard G. z Pixabay.

Poslední dvě lejstra

Když už bude stavba rozebraná na kousky, ještě si vyřídíte dvě lejstra a jste volní jako ptáci. Prvním z nich je ohlášení o demolici, které doručíte stavebnímu úřadu. Tento úřad vám předá potvrzení, se kterým si ještě skočíte na katastr nemovitostí, kde dojde k odstranění stavby z evidence. A je to!

PODTRŽENO SEČTENO

Pro demolici tedy potřebujete následující lejstra:

Dokumentaci stávající stavby

Žádost o demolici

Projekt bouracích prací

Ohlášení o demolici

Potvrzení o demolici pro katastr nemovitostí

Hlídejte si, zda máte všechny potřebné formuláře. Nesmíte na ně zapomenout. 
Fotka od Gerd Altmann z Pixabay.
Hlídejte si, zda máte všechny potřebné formuláře. Nesmíte na ně zapomenout.
Fotka od Gerd Altmann z Pixabay.

Tak, a je to. Snad jsme na nic nezapomněli. Potíte se? Nemusíte. Pokutě se vyhnete, když budete mít všechna lejstra v pořádku.

Tak íhahahá, opět se vám ozveme s dalšími chuťovkami ze světa úřednických šimlů.

Zdroj: Redakce, finance.cz. Náhledový obrázek: Gettyimages