Už o sobě nepochybujte: Šest účinných kroků k vyššímu sebevědomí

Kdybyste se postavili před zrcadlo a sami osobě měli říct něco pěkného, možná byste s tím měli problém. Určitě by se vám spíše vybavily vaše prohry, porážky, konflikty, nespravedlnosti, ale popsat něco, za co si vás druzí lidé, vaše okolí i vy osobně vážíte, obdivují, to už by šlo možná ztuha.

Pochybujete o svých schopnostech, o svém vzhledu, chyby nacházíte v povaze, chtěli byste toho na sobě tolik změnit! Ve výsledku zjistíte, že vaše sebevědomí se krčí někde v koutku a pocit méněcennosti má navrch. Co s tím? Cesta k nápravě není zase tak složitá. Nabízíme několik kroků, jak na svém sebevědomí zapracovat:

1. Dbejte o sebe

K pocitu větší sebedůvěry přispívá pěkný vzhled. Přehodnoťte svůj šatník, dejte si záležet na tom, jak vypadáte. Pěkné oblečení je ohromný doping pro vaše sebevědomí. Ne nadarmo se říká, že šaty dělají člověka. Když budete vypadat skvěle, skvěle se budete i cítit. Nepříliš pečlivý, usedlý, nemoderní vzhled může být signálem nejistoty.

2. Úsměv nic nestojí

Dobrou náladu dokáže vyčarovat úsměv na tváři. Nic nestojí, přispívá k pocitu štěstí, uvolňuje stres a napětí. Trochu smíchu každý den je skvělý způsob, jak se cítit spokojený, sebevědomý, dobrá cesta k budování sebevědomí.

3. Dělejte pozitivní věci

Ne vždy jsou k tomu příznivé okolnosti. Ale snažte se ke všemu, co je před vámi, přistupovat s optimismem, životním nadhledem, s myšlenkou, že se vám věc podaří uskutečnit. Odstraňte negativní myšlenky, netrapte se věcmi, které nemůžete změnit ani ovlivnit. Buďte milí, šlechetní a takové lidi budete sami přitahovat.

4. Každý vás nemusí mít rád

Zbavte se představy, že vás každý musí mít rád. Je to nezdravé, sebetrýznivé a nereálné. Dělejte to, co chcete vy, co vás činí šťastnými, váš život patří pouze vám. Nebojte se říct ne, jestliže s něčím nesouhlasíte, buďte sami sebou.

5. Víra je důležitá

Když máte sebevědomí na bodu nula, vzpomeňte si na někoho, koho sami obdivujete. Jistě máte takový vzor. Nemělo by jít o nějaké doslovné kopírování, napodobování. Ale pokaždé, když se ocitnete v krizi, potká vás obtížná situace, je dobré si vybavit, jak se zachoval váš vzor. Postupně se i vy stanete takovou osobností. Víra je velmi důležitá.

6. Malé velké změny

Chcete-li být jiní, lepší, sebevědomější, vše začíná malými změnami. Snažte se třeba zbavit některých svých zlozvyků, dokažte, že to dokážete. Nebo vstaňte ráno o deset minut dříve, věnujte více času úpravě svého zevnějšku, zacvičte si. Sebevědomí se zvýší pravidelným pohybem, cvičením, fyzickou aktivitou. Budete psychicky vyrovnanější, aktivní, spokojenější, sebevědomí z vás bude vyzařovat.

Zdroj: https://au.reachout.com/. Náhledová fotografie: Gettyimages