Příjem a výdej tekutin v našem těle by měl být v rovnováze, ale vlivem životního stylu začíná náš organismus zadržovat nadměrné množství vody. Co je příčinou, jak nám zadržená voda komplikuje život a jak je možné tento stav řešit?
Jak se zadržování vody projevuje?
Nadměrné množství vody v těle sebou přináší řadu zdravotních i kosmetických problémů. Trápí velké množství lidí, nadměrné zadržování vody řeší podle průzkumů 47 % mužů a až 71 % žen:
– Otoky končetin
– Celulitida
– Obtížné hubnutí a nadměrné pocení
Nejčastější důvody, proč tělo začne vodu zadržovat:
– Nezdravá strava
– Nadměrný příjem sodíku
– Nedostatek pohybu
– Hormonální antikoncepce, antidepresiva, kortikosteroidy nebo léky na vysoký krevní tlak
– Nedostatek tekutin
– Nedostatek draslíku
7 tipů, jak se zbavit vody zadržené v těle a jak se odvodnit
1. Omezte příjem soli
Zkuste méně solit, dochucujte kořením a bylinkami. Čtěte složení potravin a dávejte pozor na skryté zdroje soli, jako jsou například konzervy, polotovary, uzeniny nebo směsi koření.
2. Vyhýbejte se rafinovaným sacharidům
Nahraďte bílý cukr a mouku zdravějšími alternativami. Kupujte opravdové celozrnné pečivo a slaďte třeba medem, sušeným ovocem nebo datlovým sirupem.
3. Dodržujte pitný režim
Svůj minimální denní příjem tekutin můžete vypočítat podle vzorce vaše váha v kg x 0,035 = doporučené množství tekutin v litrech/den.
4. Jezte potraviny bohaté na draslík
Najdete ho skoro ve všech druzích ovoce a zeleniny, nejvíce ho obsahují melouny, brambory a banány.
– Kořenová zelenina obsahuje flavonoidy, které mají močopudné účinky. Do jídelníčku proto zařaďte celer, petržel, pastiňák nebo mrkev.
– Melouny obsahují vysoký podíl vitamínu A, C, vitamíny skupiny B a další minerální látky. Jsou silně močopudné, což se využívá mimo jiné i při léčení ledvinových obtíží.
– Salátové okurky jsou z 95 % tvořeny vodou, proto jsou považovány za nejúčinnější přírodní diuretikum. Jsou nízkokalorické a mají významný detoxikační účinek.
Diuretika jsou léky, které zvyšují množství moči tím, že zvyšují vylučování sodíku do moče a sodík jako hygroskopický prvek táhne s sebou vodu.
5. Zvyšte příjem hořčíku
Vysoký obsah hořčíku má listová zelenina, avokádo, ořechy, celozrnné obiloviny, jogurt, hrách, sušené ovoce a kvalitní čokoláda.
6. Zařaďte do svého života pravidelný pohyb
Nemusíte hned začít chodit do posilovny, stačí občas vyměnit auto za procházku a zapomenout na výtahy i jezdící schody.
7. Vsaďte na bylinky
Odvodňovací schopnosti má i řada bylin. Vyzkoušejte některou z tohoto seznamu: petržel, kopřiva, jalovec, pampeliška, svízel přítula, přeslička polní, řebříček obecný, ženšen pravý, libeček lékařský.
Využít je můžete ve formě čajů, extraktů nebo kapek. Pohodlné řešení je v tabletách s bylinkovými extrakty (např. od Kneipp).
Zdroj: www.kneipp.com, cs.wikipedia.org. Náhledová fotografie: Gettyimages