Uvnitř požáru Hartfordského cirkusu, smrtící peklo v roce 1944

Požár Hartford Circus v roce 1944 je jednou z nejhorších katastrof v historii Connecticutu, ale stále se diskutuje o tom, zda tragédie byla nehodou nebo žhářstvím.

Požár Hartford Circus, byl tragickou událostí, která se stala během představení cirkusu na večerním představení 6. července 1944 v Hartfordu, Connecticut, USA. Tato událost patří mezi jednu z nejhorších katastrof v historii cirkusů v USA.

Během představení se propukl ohromný požár, který se rychle šířil kvůli silnému větru a hořlavým materiálům v cirkusovém stanu. Lidé měli velký problém uniknout z plamenů, protože východy byly zablokovány nebo tlačeny davem. Tragicky zahynulo 167 lidí a mnoho dalších utrpělo zranění.

Jak uvádí CT Insider, cirkus měl nedostatek personálu, protože mnoho jeho pracovníků odešlo bojovat do války.

Jak uvádí Connecticut History, show začala jako obvykle. Nadšení diváci sledovali vystoupení francouzského krotitele lvů a chystali se na skupinu kaskadérů nazvanou Great Wallendas.

Venku se zdálo, že někdo nepřítomně odhodil cigaretu, která založila malý oheň poblíž pánské koupelny. Oheň přeskočil na stan a rozběhl se po jeho povrchu, který byl pokryt vysoce hořlavou směsí parafínového vosku a benzínu, aby byl vodotěsný.

Upozorněni na katastrofu, kapela se pustila do „Stars and Stripes Forever“, což signalizovalo katastrofu cirkusovým umělcům a dělníkům. V tu chvíli už ani účinkující, ani publikum signál nepotřebovali. Plameny rychle vyšplhaly do výšky 100 stop a tisíce diváků se hnaly k východům.

Je tragické, že šílený úprk k východům vytvořil fatální úzká místa. Lidé po sobě v zoufalství šlapali a hořící kusy plátna padající ze stropu vyvolávaly ještě větší paniku. I když se některým podařilo prosekat si cestu stěnami stanu, desítky jich byly beznadějně uvězněny uvnitř. HISTORIE uvádí, že ze 167 lidí, kteří zemřeli, bylo asi 100 dětí.

Hickey, policejní komisař státu Connecticut a státní hasičský maršál, který se přišel podívat na cirkus se svými neteřemi a synovci.

„Viděl jsem lidi, kteří se snažili přelézt klece na trati na severní straně,“ vzpomínal později, „a když jsem vyšel ze stanu, kvůli horku a ohni, kteří se usadili, byli lidé nahromaděni vedle této skluzové klece a tito lidé hořeli a hořeli, ječeli a křičeli.“

Požár Hartford Circus skončil za 10 minut a skončil katastrofálním zřícením stanu. Otázky ohledně toho však přetrvávají mnohem déle. Byl smrtelný požár nehodou – nebo ho někdo založil schválně?

Zpočátku se vyšetřovatelé domnívali, že požár cirkusu v Hartfordu byl náhodný, což ještě zhoršily špatné bezpečnostní přípravy cirkusu. Connecticut History uvádí, že hasicí přístroje cirkusu byly během požáru nepřístupné, jeho hasičské vozy byly zaparkovány příliš daleko, aby pomohly, a cirkus neinformoval hasičský sbor v Hartfordu o jejich příjezdu.

Pět pracovníků cirkusu bylo zatčeno a obviněno ze zabití v důsledku požáru. Cirkus také souhlasil s tím, že zaplatí za katastrofu a nabídl obětem a jejich rodinám čtyři miliony dolarů. Ale v zákulisí právníci Ringling Brothers Barnum And Bailey Circus vyjádřili pochybnosti, že požár byl náhodný.

Tato katastrofa vedla k posílení bezpečnostních opatření na cirkusových představeních a způsobila, že byla událost pečlivě vyšetřována, aby se zjistilo, co přesně způsobilo požár a jak se podobným událostem zabránit v budoucnu.

Požár Hartford Circus v roce 1944 zůstává v paměti jako tragický příklad toho, jak rychle se může situace stát katastrofální, pokud nejsou dodržována bezpečnostní opatření a plány pro evakuaci.

zdroj: Allthatinteresting, Titulní obrázek: Pixabay.com/Sephelonor