Výstavní trávník: Jak šikovně a s minimem úsilí vypěstovat bujné moře zeleně

Pořídit si trávník podobný tomu na golfovém hřišti vypadá tak jednoduše. S trochou znalostí se vám to podaří a nemusí to ani vyžadovat přehnanou péči trvající hodiny a hodiny údržby. Vybrali jsme pár šikovných nápadů jak na to:

Odstraňte nerovnosti trávníku

Nezdravá, zažloutlá či suchá místa na vašem trávníku ukazují na škůdce nebo onemocnění. Mohou se ale vyskytnout i v místech, kde trávník není rovný, zejména po silném dešti. Tráva stojící ve vodě se dusí nebo hnije. Zkuste na zažloutlé plochy rozhodit vrstvu kompostovky nebo jiné kvalitní zeminy smíchané s trochou travního semene, a dorovnejte je tak s úrovní okolního terénu. Během týdne až dvou vyraší nová tráva a skvrny zarostou.

Nevyhazujte posečenou trávu

Máte-li sekačku, která posečenou trávu rozmetá po ploše, omezte doporučené množství hnojiva na trávník o třetinu nebo až o polovinu. Takováto mulčování sekačka vám ušetří výdaje i práci s každoročním rozhazováním spousty umělého hnojiva.

Trávník musí být dostatečně provzdušněný

Většinu trávníků stačí jednou ročně provzdušnit – zlepšíte tím odvodnění a nakypříte zeminu. Důležité však je udělat to pro danou oblast a typ trávy ve správný čas. Některým trávníkům vyhovuje provzdušnění na začátku vegetačního období, kdežto jiné dávají přednost provzdušnění koncem sezony.

Nevyhazujte peníze jenom proto, aby váš trávník pěkně vypadal (vždyť mechanismy na sečení už dávno nejsou to nejdražší). V zahradním centru nebo půjčovně si můžete vypůjčit vertikulátor, který vám trávník proseká a provzdušní – a pokud do toho půjde v tutéž dobu i váš soused, třeba se s vámi o náklady rád podělí. Potom trávník ošetřete kvalitním umělým hnojivem a při dalším sekání lehce zvedněte nože sekačky (většina trávníků má totiž příliš krátký střih) – a máte kus travnaté plochy, na kterou můžete být pyšní.

Dodejte trávníku vzpruhu

Pokud trávník sečete na přiměřenou délku každý týden, používáte mulčovací sekačku a pravidelně provzdušňujete, nejspíš zjistíte, že ho nemusíte tak často přihnojovat umělým hnojivem. Máte-li však dojem, že poněkud ztrácí na vzhledu, pak mu vrátí jeho svěží zelenou barvu koncentrát z mořských řas nebo kostní moučky aplikovaný začátkem léta. A netrapte se, když po dlouhém suchu začne hnědnout – stačí jedna pořádná přeháňka a znovu se zazelená.

Nenechte se zdeptat žlutými skvrnami na trávě

Máte-li psa a na trávníku objevíte žlutá a hnědá kolečka, na vině může být psí moč. Problém je způsoben dusíkatými a dalšími solemi z moči, jejichž koncentrace je tak vysoká, že tráva z této nadměrné zátěže solí vadne. Jediným spolehlivým řešením je zředění moči psů, a toho lze dosáhnout dvěma způsoby. Nejlépe je rychle zareagovat a do několika minut polít vodou místo, kde se pes vymočil. Dále efektivní, i když méně, je přidávat do psí stravy vodu. Buď psa krmit psími konzervami, nebo suchá krmiva namáčet. Pes bude sice močit častěji, ale koncentrace solí v moči bude nižší. Některá plemena působí větší škody než jiná, ale obecně mějte na paměti, že není snadné mít psa a zároveň dokonalý trávník.

Zdroj: Forbidden Advice, Reader´s Digest Association Limited (Dobře utajené rady). Náhledová fotografie: Gettyimages