Vyznáváte škodlivou mantru „Mít stále víc“? Setřeste tuto touhu pomocí nakupování pozpátku

Mohlo by být všeho o trochu méně? Nadbytek neškodí pouze životnímu prostředí, ale odvádí naši pozornost od podstatných věcí. Jak najít cestu k minimalistickému životnímu stylu?

Během dvou let pandemie nebylo spousty aktivit a věcí možné provádět jako dříve. Vše mělo ale svoji výhodu: Najednou přesně víme, co by nám scházelo. A také to, bez čeho se obejdeme. Jednak jsme přehodnotili žebříček hodnot a také se naučili zaměřit se na to co je pro nás opravdu důležité.

Škodlivá mantra: Mít stále víc

„Skutečně to potřebuji?“ Tuto otázku bychom si neměli pokládat pouze v náročných obdobích, ale také tehdy, kdy jsou všechny obchody otevřené a nám se opět naskýtají tisíce možností, jak trávit svůj volný čas. Ale nadbytek nepřináší automaticky štěstí. Často odvádí pozornost od toho podstatného. Kdo se ho vědomě zříká, neznamená to, že se omezuje. Naopak opouští zažitou představu, že je nutné stále něco dělat, spotřebovávat, vlastnit. Setřást ze sebe tyto neviditelné nátlaky může pomoci, pokud najdeme více vnitřního klidu. Díky několika jednoduchým metodám je možné uniknout z neustálé touhy mít více.

Diderotův efekt

Podle něj vede pořízení nové věci k nespokojenosti se stávajícím majetkem. To pak vede ke spirále dalších nákupů. Všechny důvody mají jedno společné: Lze jim odolat. Pomocí správného vyhodnocení situace je možné poznat sám sebe a své skutečné potřeby.

Nakupujte vědomě

Kdo vstupuje do obchodu již s konkrétní představou, výrazně snižuje pravděpodobnost, že domů dorazí s hromadou nepotřebných věcí. Objektivní úvahy o smyslu nákupu vyžadují na chvíli se zastavit, což je součástí vědomého nakupování. Věnujme mu dostatek času a pozornosti, abychom porozuměli svým vnitřním pohnutkám. Jednoduchým trikem může být odložení nákupu až do doby, kdy se z rozhodnutí vlastnit něco dalšího vyspíme nebo pravidlo tří prodejen, kdy v jeden den nikdy nenavštívíme více než tři (online) obchody.

Nakupování pozpátku

Existuje řada možností jak zjistit, čeho se můžeme zbavit. Jedna z nich se nazývá „nakupování pozpátku“. Během něj jednou týdně projdeme byt s košíkem nebo větším košem a dovnitř vložíme věci, které nepotřebujeme. Jakmile je plný, jeho obsah rozdáme, prodáme nebo vyhodíme. Pokud je to pro vás stále příliš těžké, vyzkoušejte metodu hotelového pokoje.

Metoda hotelového pokoje

Sbalte si do jednoho zavazadla všechny věci, které budete potřebovat v příštím týdnu a po dalších sedm dní se snažte žít pouze s věcmi, které jste vložili do tohoto kufru. Uvědomíte si, jak málo toho opravdu potřebujete. Příjemným vedlejším efektem je, že se připravíte na skutečné cesty.

Zdroj: www.freiheitsliebeleben.de, Titulní obrázek: Pixabay.com/justynafaliszek