Zapomenutá historie: Jak Jackie Kennedyovou s dětmi vykopli po ztrátě druhého dítěte a atentátu na manžela

Amerikou otřásl atentát na prezidenta John F. Kennedyho. Před 59 lety, v osudný pátek 22. listopadu 1963, kdy byl postřelen během jízdy v otevřeném autě v Texasu v rámci své prezidentské kampaně. 

Jeho manželka, Jacqueline, kterou veřejnost zná pod přezdívkou Jackie, seděla v té době vedle něj. Mrtvé tělo jejího manžela tak měla přímo před očima.

První dáma, žena s obrovským charismatem či módní ikona. To je jen několik přívlastků, které Jackie Kennedyová za svůj život nabyla. Rozhodně k nim patří i přívlastek bojovnice, popisuje ji portál Diva.

Bleskový odchod z Bílého domu

Hned poté, co se atentát odehrál, se Jackie spolu se svými dvěma dětmi stáhla na venkov. V pondělí, 2. prosince se vrátila do Bílého domu, ale čekalo ji nemilé překvapení. I když se měla vystěhovat až v pátek, služebnictvo jí oznámilo, že nový, dočasný prezident se se svou manželkou rozhodl nastěhovat už následující den – a tak musí Jackie urychleně opustit prezidentský palác. Úřady nezajímalo, že od smrti jejího manžela neuběhly ani dva týdny. Příkaz zněl jasně – a Jackie, bez ohledu na to, jak se cítila, musela shánět a zařizovat nové ubytování, napsal slovenský web Diva.

I když byla bývalá první dáma vzdělaná a už od prvního okamžiku, než se dostala do okruhů smetánky, bylo jasné, že není jen okrasným přívěskem, čekala ji složitá situace. Navzdory prestižnímu jménu byla pro vládu už jen bývalou reprezentantkou země. Jackie se s dětmi nastěhovala do pronajatého domu a snažila se zajistit své rodině ochranu a zázemí. Dceři Caroline bylo šest a synu Johnovi pouhé tři roky.

Bolest ji provázela do konce života

Přestože stát Jackie odvrhl – a zároveň i několik jejích vlivných politických přátel, manželka Kennedyho se stala symbolem síly, ale také bolesti. V očích lidu byla vyobrazována jako nešťastná, mladá vdova, která musela přežít největší bolest svého života. Její manžel zemřel totiž jen pár týdnů po smrti jejich třetího dítěte. I když byla na své trápení sama, vyžadovalo se od ní, že splní povinnosti bývalé první dámy. To znamenalo nejen státní pohřeb, na kterém se jako truchlící manželka musela objevit spolu se svými nezletilými dětmi, ale zároveň i oficiální práva na převyprávění příběhu svého manžela – a jeho smrti či komunikaci s veřejností a médii.

„Nesnášela to. Každý detail, fotografie, zpráva jí připomínaly to, co se v ten den stalo,“ popisuje pocity Kennedyové Barbara Leamingová, autorka biografie Jackie. Dodává také, že stav, který prožívala, lze považovat za postraumatickou stresovou poruchu.

 „Dokola si kladla tytéž otázky. Proč Bůh dopustil, aby se to stalo jejímu manželovi? Z jakého důvodu se to vůbec stalo? Nerozuměla, proč zemřel, když měl pořád světu co nabídnout,“ uvedl zdroj z okolí Jackie ve vzpomínkové knize. Podle jeho slov si první dáma, i když neracionální, vyčítala, že neudělala víc.

zdroj: vanityfair, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Public Domain, John Kennedy a šéf NASA Wernher von Braun v roce 1962