Ženy dokáží vycítit, zda je muž svobodný. Jaký je rozdíl ve vůni mezi svobodným a zadaným?

V nedávné studii byly ženy požádány, aby posoudily vzorky tělesného pachu vybraných mužů. Experiment ukázal, že ženy skutečně dokážou vycítit, kteří muži jsou svobodní a kteří zadaní. Muži, kteří byli svobodní, měli výraznější pachy než ti, kteří měli vztah. Proč tomu tak je?

Podle vědců ženy vycítí, že je muž svobodný, protože tito muži vydávají jiný a mnohem silnější zápach než muži ve vztahu. Výsledky experimentu byly zveřejněny v časopise Frontiers in Psychology. Vědci již v minulosti předpokládali, že testosteron, který je rovněž zodpovědný za tělesný zápach, je vyšší právě u svobodných mužů, uvádí Unilad.

Muži ve vztazích mívají nižší hladinu testosteronu, protože si chtějí udržet vztah i partnerku. Výzkumníci testovali 91 mužů, z nichž 46 bylo svobodných a 45 žilo ve vztahu. Oblékli si obyčejné bílé tričko a nosili ho 24 hodin. Výzkumníci řekli mužům, aby cvičili, což umožnilo větší absorpci potu do trička.

Výzkumníci z každého trička vystřihli podpaží a vložili je do nádoby, aby se pach zachoval co nejdéle. K tričkům pak čichalo 82 heterosexuálních žen, z nichž každá čichala k tričkům šesti mužů, z nichž tři byli svobodní a tři zadaní. Ženám byly rovněž poskytnuty fotografie mužů.

„Tělesný pach svobodných mužů byl podle žen silnější než u mužů ve vztahu. Bylo také zjištěno, že tváře svobodných mužů byly hodnoceny jako mužnější než tváře zadaných mužů, ale takto je hodnotily pouze ženy, které měly partnera,“ uvedli autoři.

Výzkumníci vysvětlili, že silný tělesný pach nepomohl mužům najít ženu rychleji, protože tato vůně nebyla hodnocena jako atraktivnější než vůně mužů ve vztahu. „Z evolučního hlediska může být pro ženy výhodné umět rozpoznat chemické signály, které jim dávají najevo, že muž je ve vztahu, a vyhnout se tak dvoření se samozřejmým mužům,“ uvedli.

zdroj: Unilad.com, ScienceAlert.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/1899441