Tyto 3 texty o událostech druhé světové války vás ujistí, že nechcete, aby se něco podobného v budoucnu opakovalo.
Záběry z Křišťálové noci
U příležitosti 84. výročí Křišťálové noci, která byla podle historiků počátkem holocaustu, zveřejnila BBC dosud nezveřejněné fotografie pořízené v noci z 9. na 10. listopadu 1938. Na snímcích najdete záběry nacistů, jak ničí židovský majetek, odnášejí knihy, které měly být později spáleny, nebo převrácené lavice v synagogách, které byly polity benzínem a spáleny.
Jen o vlásek unikla smrti
Pamětníků, kteří zažili druhou světovou válku na vlastní kůži a viděli její hrůzy na vlastní oči, ubývá. Uchování jejich příběhů pro budoucí generace je proto nesmírně důležité. Na zvěrstva a brutalitu vojáků nezapomněla ani moje babička Anna, které bylo v době psaní tohoto článku 89 let. Válku zažila jako mladá dívka. V článku se dočtete o tom, jak na dům, v němž žila, spadla bomba. O tom, jak manželku jejího strýce znásilnilo sedm vojáků přímo před jeho očima. Ale také o tom, co se stalo, když válka skončila.
Jeho šťastné dětství skončilo, když začal holocaust
Ve dvaceti letech držel Otto Šimko poprvé v ruce zbraň. Musel ji použít v povstání, například když dostal rozkaz popravit německého dozorce z koncentračního tábora Dachau. Dnes je mu 99 let a v tomto rozhovoru z roku 2021 vám poví, jaké bylo Slovenské národní povstání, ale také jak jeho život změnil Židovský kodex, který v roce 1941 vydal fašistický Slovenský stát.
zdroj: BBC, Refresher, Titulní obrázek: janeb13/Pixabay.com