4 snadné způsoby, jak udržet chléb déle čerstvý. Znáte je?

Faktem je, že nejlepší chléb nevydrží dlouho, protože ho rychle spotřebujeme. Někdy je však dobré vědět, jak čerstvý chléb skladovat, aby vydržel co nejdéle.

Další věc, kterou je třeba při skladování chleba vzít v úvahu, je, že neexistuje nic jako chléb. Domácí řemeslný chléb má jinou trvanlivost než chléb v plastovém obalu s chemickými přísadami z obchodu.

Metody, jak nejlépe skladovat chléb

  1. Mrazničku nejčastěji používáme k dlouhodobému skladování potravin. Je také dobrou volbou, pokud chcete uchovat čerstvě upečený chléb v co nejlepším stavu, i když jen na několik dní. Zmrazení chleba výrazně zpomaluje proces stárnutí a eliminuje riziko vzniku plísní. Když chléb vyndáte z mrazáku, můžete ho rovnou vložit do trouby nebo toustovače – škroby zželatinizují a chléb bude opět vláčný a měkký.

Chcete-li zmrazit čerstvý chléb, jednoduše jej vložte do sáčku vhodného pro zmrazování potravin a před uzavřením z něj vytlačte co nejvíce vzduchu. Poté vložte chléb do mrazáku. Když je čas ji použít, vyjměte ji z mrazáku, vložte do trouby nastavené na 160 °C a zahřívejte ji, dokud není měkká a uprostřed zcela rozmražená. To obvykle trvá asi 20 až 30 minut.

  1. Výrobník chleba
    Kvalitní forma na chleba vytvoří prostředí, které chrání vlhkost pečiva, jež je nezbytná pro zachování jeho měkkosti. Čerstvý chléb vložte do pekáče v otevřených papírových sáčcích, aby kolem něj mohl cirkulovat vzduch. Chléb vydrží měkký dva až tři dny, pak se postupně kazí.

Pro skladování chleba je vhodnější větší krabice, která umožňuje maximální cirkulaci vzduchu.

  1. Plastový sáček
    Čerstvý chléb nebo pečivo můžete také vložit do plastového sáčku určeného ke zmrazení. Odstraňte co nejvíce vzduchu a sáček pevně uzavřete. Poté ji můžete nechat přímo na kuchyňské lince nebo desce. Chléb vydrží měkký a bez plísní téměř týden, ale musíte počítat s tím, že kůrka ztratí svou křupavost.
  2. Lněná taška
    Skvělým způsobem, jak uchovávat čerstvý a zejména domácí chléb, je plátěný sáček. Ačkoli pečení chleba na dřevěné nebo kamenné desce s plátěnou utěrkou je dokonalou dekorací, rozhodně ho takto neskladujte ani půl dne. Chléb zabalte do plátěné utěrky nebo sáčku a nechte ho ve formě při pokojové teplotě.

zdroj: mojdom.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/AlLes