Jak nám ukázala koronavirová pandemie a nyní nám to podobné naznačuje i (energetická) krize a následná drahota, neuškodí mít v zásobě potraviny, které jsme pořídili ještě za „dobré“ ceny, nemusíme pro ně do obchodu třeba několik let a vytrhnou nám trn z paty v době (jakékoliv) nouze.
Nákup potravin předem: co je třeba zvážit?
Pokud si však chcete vytvořit zásoby jídla, musíte si ujasnit pár věcí. Mám správný úložný prostor pro tyto potraviny? Jak se připravují? A které jsou vlastně vhodné na dlouhodobé skladování? Zejména při výpadku proudu není nezbytně chytré spoléhat se na pomoc mrazáku. Spíše se doporučuje kuchyňská skříň v určité vzdálenosti od sporáku a trouby, ve které lze uchovávat potraviny při konstantní teplotě, radí web Merkur.de.
Kromě osobní chuti se doporučují také produkty, které lze připravit bez větší námahy. Kromě toho by jídlo mělo být v malých množstvích velmi syté a – v absolutní nouzi – také schopné poskytnout dostatek kalorií. Podle magazínu Vital se ke splnění těchto požadavků velmi dobře hodí tři potraviny.
Ideální zásoba: Tyto tři potraviny vydrží věčnost
Med
Je známo, že pochází z úlu, kde flavonoidy a peroxid vodíku brání šíření choroboplodných zárodků. Tyto inhibiny pak také končí ve sklenici s medem. Tekuté zlato, původně zapečetěné a uložené ve tmě, si můžete užívat navždy. Konzistence a chuť se mohou měnit v závislosti na teplotě, ale při maximálním obsahu vody 18 % se med jen stěží zkazí. Podle Vital našli vědci v Egyptě med jako pohřební předmět, který byl jedlý i po 3000 letech.
Rýže
Jak uvádí portál Reishunger, základní pravidlo „doby použitelnosti až dva roky“ již neplatí díky poznatkům, které byly iniciovány německou iniciativou Příliš dobré do koše. Bylo prokázáno, že rýže, stejně jako těstoviny a sůl, nemá datum minimální trvanlivosti“. To však neplatí pro hnědou nebo podlouhlou rýži natural, protože ta se díky vyššímu obsahu tuku rychleji kazí. Jinak mají rýžová zrna chráněna před vzduchem a vlhkostí velmi dlouhou trvanlivost. Jediná nevýhoda: Rýže by se neměla jíst syrová. I když můžete využít bobtnavých vlastností zrna, horká voda bude nezbytná.
Luštěniny
Fazole, čočka, hrách – lze je sušit desítky let. Zatímco oloupané plody lze konzumovat jen asi šest měsíců, neoloupané a skladované na chladném místě chráněném před světlem téměř nepodléhají zkáze. Ale i zde platí: Tepelně neupravené luštěniny by se ze zdravotních důvodů neměly konzumovat.
Zdroj: merkur.de. Náhledová fotografie: revac film’s&photography z Pexels