5 fantastických tipů na adventní víkend v Budapešti – dárek, který předčí vše ostatní!

Navštivte adventní Budapešť a dopřejte si fantastický zážitek, který vás nabije pozitivní energií na několik týdnů dopředu. A za cenu, která vás příjemně překvapí!

O návštěvu adventní Budapešti je obrovský zájem, a proto byste si ji měli rezervovat co nejdříve, abyste měli stále z čeho vybírat. Není divu, že se maďarská metropole opakovaně umisťuje mezi nejkrásnějšími městy světa, a v prosinci to platí dvojnásob! Našich osm tipů na zajímavé aktivity vás jistě přesvědčí také.

  1. Vánoční trhy

Návštěva adventní Budapešti by rozhodně měla začít na některém z vánočních trhů. Nejznámější se koná od roku 1998 na náměstí Vörösmarty (Vörösmarty tér) v samém centru. Přímo na náměstí zastavuje žlutá linka metra M1, ale nedaleko je také stanice Deák tér, kde zastavují linky metra M2 a M3 (nebo jejich náhrada) a tramvaje 47 a 49.

Vynechat byste neměli ani trh před bazilikou svatého Štěpána, na který se dostanete z Vörösmartyho náměstí po desetiminutové procházce centrem nebo ze Sečéniho řetězového mostu, kde staví tramvaj číslo 2. Před nejvýznamnější církevní stavbou města se nachází betlém, několik stánků s občerstvením a suvenýry a také veřejné kluziště. Od 16:30 do 22:00 můžete každou půlhodinu zhlédnout nádhernou 3D světelnou a hudební show, během níž se na fasádu baziliky promítá dechberoucí příběh. Místní obyvatelé vás zvou také na méně formální trh Óbuda, kam se dostanete tramvají č. 1 (zastávka Szentlélek).

  1. Vánoční tramvaj

Nejlepší možností, jak se pohybovat po Budapešti, je procházet se svátečně vyzdobenými ulicemi a náměstími, ale pokud chcete ušetřit síly, doporučujeme využít speciální vánoční dopravu. Po městě obvykle jezdí několik svátečně vyzdobených tramvají, ale nejlepší je určitě ta s číslem 2. Vede podél dunajské promenády a uvidíte z ní mnoho památek včetně Budínského hradu, vrchu Gellért, Řetězového mostu a budovy parlamentu.

  1. Nakupování

Ve stáncích na vánočních trzích najdete také spoustu tradičních řemeslných výrobků ze dřeva, proutí, kůže a keramiky, ale pokud vás zajímá spíše móda, knihy nebo průmyslové zboží, nenechte si ujít procházku po hlavních nákupních ulicích na pěších zónách Deák Ferenc útca a Váci útca. Obě ulice jsou lemovány obchody známých značek i malými obchůdky, které v tomto ročním období hlídají oblíbené vánoční postavičky. Pokud si potrpíte na luxus, vydejte se na Andrássyho třídu, kde mají své butiky snad všichni přední světoví návrháři.

Skvělou volbou jsou také budapešťské historické trhy. V maďarském hlavním městě jich je pět a všechny slouží obyvatelům a návštěvníkům od 15. února 1897. Nejkrásnější a nejznámější je Nagcsarnok neboli Velký trh, který se nachází hned vedle mostu Svobody na ulici Vámház krt., asi 5 minut chůze od centra města.

  1. Rušný noční život

V Budapešti najdete širokou škálu barů, takže se v nich můžete v noci dobře pobavit. V mnoha z nich si také můžete vychutnat živou hudbu a skvělé jídlo v neformálním prostředí. Navštivte například Szimpla Kert, velkou hospodu s řadou starých předmětů a nepoužívaným trabantem, nebo Mazel Tov, kavárnu, bar a kulturní prostor v jednom. Pokud vás zajímá spíše klasická hudba, budapešťská divadla a operní domy nabízejí širokou škálu koncertů a představení. Jedním z nejatraktivnějších předvánočních představení je balet Louskáček v Maďarské státní opeře.

  1. Světově proslulé lázně, které pohladí tělo i duši

Maďarsko a samotná Budapešť jsou známé svými četnými termálními prameny a snad nikdy není koupel v horké vodě tak příjemná, jako když venku mrzne. Turisté si nejvíce oblíbili historická letoviska, kde si lze odpočinout v jedinečných prostorách. Nejznámější jsou lázně Széchenyi, které jsou jedním z největších lázeňských komplexů s termální vodou. Byly postaveny v roce 1913 a postupně rozšiřovány o další interiérové a exteriérové části. V zimě je velmi oblíbený venkovní bazén, kde se můžete koupat i při teplotách pod bodem mrazu.

zdroj: dromedar.sk, Titulní obrázek: Pixabay.com/Nomad369