Vědci zjistili, že dovolená skutečně dokáže vrátit šedivým vlasům původní barvu

Vlas vyroste za měsíc přibližně o jeden centimetr (někteří lidé mají pocit, že jim vlasy rostou pomaleji, ale to může být způsobeno lámavostí konečků vlasů). Zároveň šediví od kořínků, takže přiřadit úsek vlasu k určitému období nebyl pro vědce tak velký problém.

V našem úvodním článku o procesu šedivění vlasů Vědci přišli na to, že šedivění je založené na podobném principu jako ženská plodnost jsme zmínili, že nová studie vědců z newyorské Grossmanovy lékařské fakulty, která byla před pár týdny zveřejněna v časopise Nature, ukázala, že opotřebení vlasových folikulů funguje trochu jinak, než bylo doposud myšleno.

Život pigmentových buněk dozráváním nekončí

Barvu vlasů zajišťují pigmentové kmenové buňky. Ve své cytoplazmě obsahují zrnka hnědočerného nebo žlutočerveného pigmentu zvaného melanin, který kromě vlasů barví také naši kůži nebo oční duhovku. „Stejně jako u míchání barev, i u vlasů určuje jejich barvu množství a kombinace melaninu,“ vysvětlila dermatoložka Wilma Bergfeldová ve starším článku na webových stránkách Clevelandské kliniky, popsal slovenský Dennik N.

Ach ne! Nové šedivé vlasy?! Byl to stres z dopravy? Nebo pořádání té nekonečné večeře na Den díkůvzdání?
A co je důležitější, mohu to obrátit? Vstupte Ayelet Rosenberg z Kolumbijské univerzity a tým. Zdroj: twitter.com

Barva zpět

Vědci identifikovali více než tři sta proteinů, které určují, zda byl vlas v určitém období růstu barevný, bílý nebo šedý. To jim umožnilo u deseti účastníků potvrdit, že i když vlas začal v určitém okamžiku růst z hlavy jako šedivý, později se vrátil ke své původní barvě, píše Dennikn.sk v první části článku autorky Zuzany Vitkové.

Pozitivní účinek dovolené

Analýza přišla na to, že období, kdy se šedivění objevilo, nebo bylo odvráceno, odpovídalo obdobím, kdy účastníci prožívali výrazný stres nebo relaxaci. Časopis Scientific American uvádí jako příklad 30letou ženu s černými vlasy, jejíž pramen vlasů obsahoval bílý segment odpovídající dvěma měsícům, během nichž se jí rozpadlo manželství a také se přestěhovala. A když se jí do vlasů vrátila barva, řekla „překvapilo mě, jak silný vliv měla dovolená na odvrácení šedin“. Další z účastníků studie odjel na pouhý dvoutýdenní výlet a některým vlasům – konkrétně pěti z nich – se vrátila barva,“ uvedla pro Mashable spoluautorka studie Ayelet Rosenbergová.

Studie byla příliš malá na to, aby bylo možné bez dalšího sledování vyvodit nějaké všeobecně platné závěry, ale výsledky naznačují, že efektu opětovného zbarvení je po čtyřicítce těžší dosáhnout.

Nejde tu pouze o vlasy

Autoři se opět shodují, že jejich výzkum může mít uplatnění i mimo rámec toho, jaké vlasy se nám líbí a jaké bychom chtěli mít. Vlasy mohou být v budoucnu účinným nástrojem pro posouzení vlivu určitých životních událostí na celkový proces stárnutí organismu. „Je zcela jasné, že vlasy určitým způsobem kódují část vaší biologické historie. Vlasy vyrůstají z těla a pak krystalizují do této tvrdé, stabilní struktury, která uchovává paměť vaší minulosti,“ tvrdí zainteresovaní vědci pro slovenský Denník N.

Zdroj: dennikn.sk. Náhledová fotografie: Freephoto z Freepik