Těchto pět „experimentů“ Jednotky 731 patří mezi jedny z nejděsivějších válečných zločinů, které kdy byly spáchány – a zůstaly prakticky nepotrestány.
Druhá světová válka zničila životy více než 100 milionů lidí po celém světě. A ze všech oblastí, ve kterých se bojovala druhá světová válka, žádná nebyla aktivní tak dlouho jako to, co vešlo ve známost jako tichomořské bojiště. Ve skutečnosti Japonsko pravděpodobně zahájilo válku útokem na Mandžusko v roce 1931 a nepochybně vedlo válku s Čínou invazí v roce 1937.
Ze všech zvěrstev, která císařské Japonsko rozpoutalo na čínském lidu během této brutální okupace, pravděpodobně žádná nebyla tak bezdůvodně nenávistná jako operace Jednotky 731, japonské jednotky biologické války, která nějakým způsobem ponořila nové hloubky do toho, co již bylo genocidní válkou.
Navzdory nevinným začátkům jako výzkumná a zdravotnická agentura se Jednotka 731 nakonec rozrostla na montážní linku pro ozbrojené nemoci, které, pokud by byly plně nasazeny, by mohly zabít všechny na Zemi několikanásobně.
Jednotka 731 Experimenty: Testování omrzlin
Yoshimura Hisato, fyziolog přidělený k jednotce 731, se zvláště zajímal o podchlazení. Jako součást Marutovy studie zranění končetin Hisato rutinně ponořil končetiny zajatců do vany s vodou naplněnou ledem a držel je, dokud paže nebo noha nezmrzly pevně a na kůži se nevytvořil ledový plášť. Podle jednoho očitého svědka končetiny vydávaly zvuk jako prkno ze dřeva, když byly zasaženy holí.
Hisato pak vyzkoušel různé metody pro rychlé zahřátí zmrzlého přívěsku. Někdy to udělal tak, že končetinu polil horkou vodou, někdy ji držel blízko otevřeného ohně a jindy tím, že nechal subjekt neošetřený přes noc, aby zjistil, jak dlouho trvá, než se vlastní krev rozmrazí.
Vivisekce vědomých zajatců
Jednotka 731 začínala jako výzkumná jednotka, která zkoumala účinky nemocí a zranění na bojeschopnost ozbrojených sil. Jeden prvek jednotky, nazvaný „Maruta“, posunul tento výzkum o něco dále než obvyklé hranice lékařské etiky pozorováním zranění a průběhu onemocnění na živých pacientech.
Zpočátku byli tito pacienti dobrovolníci z řad armády, ale jak experimenty dosahovaly limitů toho, co bylo možné neinvazivně pozorovat, a jak vyschla zásoba dobrovolníků, jednotka se obrátila ke studiu čínských válečných zajatců a civilních zajatců.
Vivisekce, například, je praxe mrzačení lidských těl, bez anestezie, studovat operace živých systémů. Tisíce mužů a žen, většinou čínských komunistických zajatců, stejně jako dětí a starých farmářů, byly infikovány nemocemi, jako je cholera a mor, a pak jim byly odebrány orgány pro vyšetření před smrtí, aby bylo možné studovat účinky nemoci bez rozkladu, ke kterému dochází po smrti.
Děsivé testy zbraní Jednotky 731
Účinnost různých zbraní byla pro japonskou armádu očividně zajímavá. Aby zjistila efektivitu, jednotka 731 nahnala zajatce na střelnici a odstřelila je z různých vzdáleností několika japonskými zbraněmi, jako je pistole Nambu ráže 8 mm, pušky, kulomety a granáty. Vzory zranění a hloubky průniku byly poté porovnány na tělech mrtvých a umírajících vězňů.
Těžké předměty byly shazovány na svázané oběti, aby studovali zranění způsobené rozdrcením, subjekty byly zamčeny a zbaveny jídla a vody, aby se dozvěděly, jak dlouho mohou lidé bez nich přežít, a obětem bylo dovoleno pít pouze mořskou vodu nebo jim byly podávány injekce neodpovídající lidské nebo zvířecí krve ke studiu transfuzí a procesu srážení.
Experimenty se syfilidou na jednotce 731 zajatců
Pohlavní choroby byly prokletím organizovaných armád od starověkého Egypta, a tak je logické, že se japonská armáda zajímala o příznaky a léčbu syfilis.
Aby se dozvěděli, co potřebovali vědět, lékaři přidělení k jednotce 731 infikovali oběti nemocí a odmítli léčbu, aby mohli sledovat nepřetržitý průběh nemoci. Současná léčba, primitivní chemoterapeutické činidlo zvané Salvarsan, bylo někdy podáváno po dobu několika měsíců, aby se pozorovaly vedlejší účinky.
Aby se zajistil účinný přenos nemoci, bylo nařízeno mužským obětem syfilitických mužů, aby znásilnily jak ženské, tak mužské spoluzajatce, kteří pak byli sledováni, aby sledovali nástup nemoci. Pokud by první expozice neprokázala infekci, bylo by uspořádáno více znásilnění, dokud by se tak nestalo.
Znásilnění a nucené těhotenství
Kromě experimentů se syfilidou se znásilnění stalo běžným rysem experimentů Jednotky 731.
Například zajatkyně v plodném věku byly někdy násilně oplodněny, aby na nich mohly být prováděny pokusy se zbraněmi a traumaty.
Poté, co byly infikovány různými nemocemi, vystaveny chemickým zbraním nebo utrpěly zranění rozdrcením, střelnými ranami a zraněními šrapnely, byly těhotné subjekty otevřeny a účinky na plody studovány.
Zdá se, že záměrem bylo převést zjištění týmů do civilní medicíny, ale pokud výzkumníci z Jednotky 731 někdy publikovali tyto výsledky, zdá se, že dokumenty nepřežily válečná léta.
zdroj: Allthatinteresting.com, History.eu, The Guardian, Titulní obrázek: Wikimedia Commons/Unknown author – Bulletin of Unit 731