K mrtvici může dojít i v mladém věku: Zbavte se tohoto zvyku, zvyšuje to šance!

Nedávný výzkum publikovaný v časopise Neurology ukázal, že lidé ve věku 20 a 30 let, kteří konzumují střední až velké množství alkoholu, mají podle serveru usatoday.com větší pravděpodobnost, že je postihne mozková mrtvice, než ti, kteří si tuto neřest nedopřávají nebo si ji dopřávají v menším množství.

Tým ze Soulské národní univerzity analyzoval údaje z Korejské databáze mladých dospělých. Čtyřikrát ročně se podrobili zdravotním prohlídkám, při nichž byli požádáni o pití alkoholu. Účastníci se 105 gramy vypitého alkoholu byli považováni za středně těžké až těžké pijáky. To odpovídá téměř šesti půllitrům střídmého piva, osmi malým skleničkám vína nebo téměř devíti panákům lihovin.

Z 1,5 milionu účastníků prodělalo během šestiletého období studie mrtvici celkem 3 153 osob. Analýza odhalila, že ti, kteří pijí středně až hodně dva a více let, mají o 20 % vyšší pravděpodobnost, že je postihne mrtvice, než lidé, kteří pijí méně nebo vůbec. S rostoucím počtem let mírného až silného pití se zvyšovalo i riziko mrtvice.

Britská charitativní organizace Stroke uvádí, že každý pátý člověk, který prodělá mrtvici, je mladší 55 let!

„Výskyt cévní mozkové příhody u mladých dospělých se v posledních desetiletích zvyšuje. Tento stav u nich způsobuje smrt a vážné postižení,“ zdůrazňuje autorka studie Eue-Keun Choi.

Pití velkého množství alkoholu může vést k hypertenzi – vysokému krevnímu tlaku, který může být významným rizikovým faktorem mrtvice.

zdroj: vysetrenie.sk, usatoday.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/un-perfekt