Víte, jak si šťastné rodiny vytvářejí harmonický domov, který do své náruče vezme všechny věkové kategorie? Aplikujte do své rodiny alespoň některé zvyky, kterých je dobré se držet pro klid a mír v rodině:
1. Zapojte svého otce, dědečka
Zatímco s matkami se často bavíme, smějeme se a chodíme nakupovat, s přibývajícím věkem se naši otcové většinou stahují do pozadí. Místo toho, abychom je nechali trávit celé dny ve skleníku nebo číst noviny, je mnohem lepší je zapojit. Zeptejte se svého otce na radu, co udělat se zámkem u dveří, který se pořád zasekává, požádejte ho o pomoc při zkušební jízdě v novém autě, přesvědčte jej, aby předčítal vaší dcerce, nebo zařiďte, aby ho váš syn naučil hrát svou oblíbenou počítačovou hru. Nejdůležitější ale je, abyste spolu vzájemně komunikovali, protože kdybyste to odkládali na pozdější dobu, mohlo by být už příliš pozdě…
2. Natočte si rodinu na video a nahrávku použijte ke společnému vzpomínání

Kromě doplňování rodinného alba využijte i moderní techniku. Kupte si videokameru a naučte se ji používat. Stejně tak postačí i chytrý telefon na kratší záznamy. Natáčejte různé události, hlavně se staršími příbuznými, kteří tu už možná moc dlouho nebudou. Na domácím počítači pak můžete vyrobit vlastní DVD a jeho kopie rozeslat ostatním členům rodiny nebo si založte profil na některé ze sociálních sítí, pozvěte do něj příbuzné a přátele a sdílejte videa a fotky jednoduše online.
3. Začněte se dělit o majetek
V České republice je dědická i darovací daň, pokud jde o příbuzné v prvním stupni (manželé, rodiče, děti), nulová. Chcete-li však nějakým způsobem začít svůj majetek „rozdávat“ ještě za života, a třeba i svým nejbližším, můžete. Daň darovací sice zaplatíte, ale pouze u příbuzných v řadě pobočné (třeba sourozenci, synovci a neteře, strýcové a tety). I u nich je však jen poloviční oproti dani při obdarování nepříbuzné osoby. Máte-li tedy obavy, že by se po vaší smrti s majetkem nezacházelo podle vašeho přání (a z jakéhokoli důvodu nemáte sepsanou závěť), majetek rozdejte.
4. Učte se příbuzným říkat „ne“

Řeknete vždy „ano“ – i když neochotně – své sestře, kdykoli vás požádá o peníze? Potom si před dalším takovým setkáním vyzkoušejte před zrcadlem deset způsobů jak říci „ne“. Zkuste například „Ne, nemohu. Všechny peníze mám uloženy v penzijním připojištění (životní pojistce) a nemohu je vybrat bez pokuty“ nebo „Je mi líto, ale chci jít znovu na vysokou školu a dodělat si titul magistra, budu potřebovat každou korunu“. Ale zkuste i jednoduché „Nezlob se, ale nemohu“.
5. Ptejte se na nemoci v rodině
Je dobré vědět co nejvíce o zdravotních problémech svých příbuzných – včetně chronických potíží vašich prarodičů, strýců a tetiček. Tyto informace mohou sehrát důležitou roli v diagnostice vašich vlastních zdravotních potíží. Pátrejte po výskytu srdečních chorob, vysokého krevního tlaku, mrtvice, deprese, cukrovky, Alzheimerovy choroby, obezity, slepoty, hluchoty a rakoviny. Zjistěte si, v kolika letech se daná choroba u příbuzného objevila a jestli byla úspěšně léčena. Další nemoci, které bývají částečně dědičné, jsou alergie, astma, migréna, poruchy plodnosti nebo problémy s učením.
Zdroj: Forbidden Advice, Reader´s Digest Association Limited (Dobře utajené rady). Náhledová fotografie: Gettyimages