Víte, kde v Česku uvidíte lustr a erb z kostí? Jak je vyobrazen krkavec, který klove oko Turkovi?

Už jste projeli spoustu zajímavých míst v naší zemi, ale ještě jste se nepodívali na jedno velmi netradiční, kde vám možná trochu naskočí husí kůže? Podívejte se na místo, kde zvolili skutečně netradiční výzdobu.

Takový překrásný kostel…

Zběžný pohled na kostel Všech svatých v obci Sedlec u Kutné Hory vás rozhodně děsit nebude. Tento kostel byl původně součást cisterciáckého kláštera v obci. Památka ze 14. století je jedním z reprezentantů gotiky. I zde prováděl stavební úpravy slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel, český barokní architekt italského původu, který se v naší zemi proslavil svým nezaměnitelným stylem, který je nazýván jako barokní gotika.

…ale uvnitř to skutečně tradiční není…

Když si koupíte vstupenku do místní kostnice, možná máte nějaká očekávání. Při vstupu se ale všechny dojmy, které jste mohli očekávat, naprosto rozplynou. Opravdu jste tu – na místě, kde je spolu s vámi na 40 tisíc zemřelých. Mnohým návštěvníkům naskočí husí kůže. Jedná se o lidi, kteří zemřeli přirozenou smrtí, ale také během války nebo epidemie. Jsou zde na tři desítky hromadných hrobů, kde byly uloženy ostatky lidí již ve 14. a 15. století, kdy v zemi řádily epidemie a hladomor.

…výzdoba je z lidských kostí

Až 26 vrstev naskládaných lidských kostí, to je kostnice v Sedlci u Kutné Hory. Aby byl zážitek ještě bizarnější, celá kostnice je vyzdobena právě z lidských kostí. Uvidíte tak obří lustr, na kterém si prohlédnete různé kosti. Poté se přesunete k obřímu erbu, který je památkou na Schwarzenbergy. I ten je sestaven z lidských ostatků. Součást erbu je i krkavec, který klove oko Turkovi. Tato památka na vítězství Schwarzenbergů nad Turky z roku 1598 je skutečně originální.

Prohlídka, kterou můžete absolvovat ve dne i při nočním osvětlení, ve vás zanechá silné zážitky. Kutná Hora je klenot naší země, architektonická perla. A kostnice je věčnou připomínkou na to, že nic netrvá věčně.

Zdroj: sedlec.info. Náhledový obrázek: Kudy z Nudy: Kostnice Kutná Hora – Sedlec