Co rozhodně neohřívat v mikrovlnné troubě, pozor na tyto potraviny

Ohřev v mikrovlnné troubě nám šetří čas. Jen na to jděte chytře, protože když to nebudete vědět, přijdete o něj například čištěním spotřebiče nebo jeho přímou výměnou. Co byste v ní raději neměli ohřívat?

Chilli

Při zahřátí se může štiplavá sloučenina kapsaicin odpařovat do uzavřeného prostoru, a když otevřete dveře, vzniklá pára vám podráždí oči, nos, hrdlo a plíce. Místo mikrovlnné trouby papriky opečte, osmažte nebo ogrilujte.

Vejce

Při ohřívání se uvnitř vajec hromadí horká pára, která se kvůli bílkovinám nemůže uvolnit. Vejce ohřáté v mikrovlnné troubě může po vyjmutí snadno explodovat, když ho rozkrojíte (nebo nedej bože vložíte do úst). Vejce uvařené natvrdo před ohříváním raději rozkrojte na čtvrtiny a po ohřátí je vložte do hrnku s horkou vodou a nechte asi 5 minut odstát.

Husté omáčky

Teplo a pára vznikající při ohřívání těžko unikají hustou omáčkou a hromadí se, až vystříknou přímo na vnitřní stěny spotřebiče. To je ten lepší případ. Když omáčka exploduje, může vám způsobit až popáleniny. Tak například takovou rajčatovou omáčku raději ohřejte v hrnci nebo na pánvi na mírném ohni. Mícháním se zbavíte nahromaděné páry.

Brambory

Ty mohou obsahovat bakterii Clostridium botulinum (která produkuje neurotoxin botulotoxin – způsobuje ochrnutí svalů), která se při nesprávném skladování může snadno množit a konzumace takových brambor může být velmi nebezpečná. Zbytky jídla je proto vhodnější ohřívat v plynové/elektrické troubě. Informuje studie.

zdroj: tasteofhome.com, mashed.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/Mittmac