Pokud je krev červená, proč žíly vypadají modře?

Běžně se říká, že krev bohatá na kyslík je červená, zatímco krev chudá na kyslík je modrá. Ale je to opravdu pravda?

Jedním slovem ne. Krev je vždy červená. Každá molekula hemoglobinu – proteinu v červených krvinkách, který nese kyslík – obsahuje čtyři atomy železa, které odrážejí červené světlo a dávají naší krvi červenou barvu. Odstín červené se mění v závislosti na hladině kyslíku v krvi. Když hemoglobin zvedne kyslík v plicích, krev je jasně třešňově červená, protože míří do tepen a ven do tkání kolem vašeho těla.

Ale na zpáteční cestě do plic, poté, co krevní buňky dodaly kyslík do tkání v celém těle, je odkysličená krev protékající žilami mnohem tmavší červená, podle Dr. Klebera Fertrina, odborného asistenta hematologie na Lékařské fakultě Washingtonské univerzity v Seattlu.

Takže krev má různé variace červené, ale nikdy není doba, kdy je lidská krev modrá. Pravděpodobně jste toho byli svědky, pokud jste měli odebranou krev: Jehla sklouzne do modře nebo zeleně vypadající žíly, ale krev, která stéká do lahvičky, je tmavá, vínově zbarvená odkysličená krev.

„[Modrá nebo zelená žíla] je téměř jako iluze způsobená skutečností, že [žíla je] pod touto malou, ale významnou vrstvou kůže,“ řekl Fertrin pro Live Science. „Barvy, které vidíme, jsou založeny na vlnové délce, kterou vnímá naše sítnice. A různé vrstvy kůže způsobují, že vlnové délky se rozptylují různými způsoby,“ řekl. Pod tmavší kůží se žíly často objevují zelené. A mohou se objevit modré nebo purpurové pod světlejšími tóny pleti. Je to proto, že zelené a modré vlnové délky světla jsou kratší než červené vlnové délky. Červené světlo je lepší při pronikání do lidské tkáně než modré světlo, podle Indianapolis Children’s Museum. Takže zatímco červené vlnové délky jsou absorbovány naší kůží, zelená a modrá se odrážejí a rozptylují zpět k nám, řekl Fertrin.

Jiné krevní cévy, jako jsou drobné kapiláry blíže k povrchu, nejsou touto iluzí tolik ovlivněny. „Konečky prstů vypadají růžově, protože cévy jsou mnohem blíže k povrchu než žíla,“ řekl Fertrin.

Je to podobné tomu, co se děje v počátečních stádiích modřiny, což je opravdu jen krev mimo cévu, řekl Fertrin. Pokud je zranění blízko povrchu, modřina se objeví červená nebo purpurová, ale pokud je hlubší, bude vypadat purpurově modře. Barva samotné krve se nemění; je to jen otázka toho, jak to vidíme.

zdroj: Livescience.com, Titulní fotka: Pixabay/frolicsomepl