Co si astronomové myslí o konspiračních teoriích o přistání na Měsíci? Dokonce i Sověti poslali americkému prezidentovi blahopřejný telegram

Astronom Michael Richmond se zabývá některými běžnými argumenty zastánců konspiračních teorií.

V roce 1969, před více než půl stoletím, přistáli na Měsíci astronauti Apolla 11 Neil Armstrong a Buzz Aldrin.

Alespoň si to myslí většina lidí.

Někteří však stále trvají na tom, že lidé na Měsíci nepřistáli.

Měli byste jim věřit? Jak můžete vědět, že astronauti skutečně přistáli na Měsíci?

Pojďme se touto otázkou zabývat a postavme ji vedle jiné ohromující události téhož roku: Šokujícího vítězství New York Mets ve Světové sérii v baseballu. Porazili Baltimore Orioles čtyřmi zápasy.

Další zázrak

Ale jak to víte? Jak si můžete být jisti? Vždyť až do roku 1969 byli Mets hrozným týmem. V roce 1967 vyhráli nejméně zápasů v první lize a v roce 1968 třetí nejmenší počet. Zdá se velmi nepravděpodobné, že by hned v následujícím roce dokázali vyhrát šampionát.

Co když někdo řekne, že se to nestalo? Že Mets místo toho prohráli sérii s Orioles? Že tvrzení, že Mets vyhráli, je jen hoax, falešný příběh?

Je možné dokázat, že se mýlí?

Viděno v televizi

První: Světovou sérii sledovaly v televizi miliony Američanů. Podle údajů agentury Nielsen přibližně 11 až 17 milionů diváků. Mnozí z nich jsou dnes ještě naživu a pamatují si, že viděli vítězství Mets.

Proč by všichni lhali? To nedává smysl.

A teď si vezměte tohle: Přistání na Měsíci sledovalo v televizi více než 600 milionů lidí na celém světě.

Skeptik by tedy mohl tvrdit, že newyorská média nebo nějaká jiná korporátní entita připravila falešné vysílání a falešné fanoušky za nějakým nekalým účelem. A důvod, proč nikdo nemluví – no, možná byli všichni podplaceni.

Ačkoli newyorské noviny a televizní stanice možná chtěly, aby Mets vyhráli, baltimorští reportéři a vysílači, a zejména hráči a fanoušci nechtěli.

Přesto všichni, dokonce i hráči přiznali, že jejich tým prohrál. Pokud byla série podvodem, proč ani jeden z nich, kteří byli proti Mets, tento podvod neodhalil?

Proč by všichni lhali? To nedává smysl

A teď zvažte toto: Sovětský svaz byl soupeřem Spojených států ve vesmírných závodech. Sovětská vláda však v červenci 1969 v rozhlase a televizi a v novinových článcích sdělila svým občanům, že na Měsíci přistáli američtí astronauti. Sovětský prezident Nikolaj Podgornyj dokonce poslal americkému prezidentovi Richardu Nixonovi blahopřejný telegram.

V tuto chvíli by mohl skeptik změnit taktiku a říci, že všechny tyto důkazy jsou jen z doslechu a že lidem nelze věřit.

Vezměme však v úvahu tvrdé fyzické předměty, které se ze série dochovaly. V Baseballové síni slávy v Cooperstownu ve státě New York najdete výsledkové karty a programy ze zápasů, stejně jako rukavici, kterou nosil středopolař Tommie Agee. Všechny předměty lze datovat do roku 1969.

Jistě, jedná se o poněkud slabší důkaz; koneckonců je možné vyrobit falešné tištěné předměty. A i kdyby vědci v rukavici našli stopy DNA Tommieho Ageeho, dokazovalo by to pouze to, že ji v určitém okamžiku toho roku nosil, nikoli nutně to, že Mets vyhráli sérii.

Ale fyzické důkazy o přistání na Měsíci nelze tak snadno zfalšovat. Zaprvé, měsíční horniny, které přivezli astronauti z Apolla, jsou jiné než horniny na Zemi. A jsou podobné měsíčním vzorkům, které vrátily sovětské a čínské kosmické sondy. Vědci z mnoha zemí tyto horniny zkoumali a zkoumají je dodnes.

Za druhé, astronauti Apolla 11 umístili na Měsíc zrcadla, která byla po desetiletí detekována teleskopy v USA, Francii, Německu, Jižní Africe a Austrálii. Každý, kdo má několik milionů dolarů, si může postavit dostatečně velký teleskop, aby je mohl spatřit.

Existuje ještě více důkazů, které jsme nezmínili: Desítky bezpilotních sond vyslaných k Měsíci jak USA, tak SSSR před Apollem 11, které vytvořily technologii potřebnou pro přistání. Velký rozpočet věnovaný na tento projekt. NASA vynaložila v letech 1960-1973 na lunární mise přibližně 49 miliard dolarů a všeobecná shoda vědeckých a akademických institucí po celém světě za poslední půlstoletí, že astronauti skutečně přistáli na Měsíci.

Nebo skutečně vyhráli zázrační Mets v roce 1969 Světovou sérii?

Na tuto otázku vám odpoví důkazy a vaše logika a zdravý rozum.

zdroj: Unexplained Mysteries, The Conversation, Titulní obrázek: Pixabay.com/WikiImages