Odborníci varují: Pokud na bramborách uvidíte tento varovný nápis, nejezte je

Pokud máte doma starý pytel brambor, měli byste ho pravděpodobně vyhodit. Oškrábat klíčky nebo vyříznout zelené části brambor nemusí být bezpečné. Odborníci varují před jediným zjevným znakem, že brambory nejsou vhodné k jídlu.

Ačkoli se může zdát, že po vyříznutí zelených částí jsou brambory vhodné k jídlu, není to tak úplně pravda. Podle portálu Healthline brambora zezelená, když začne produkovat chlorofyl, což je přirozený proces. Když se toto barvivo objeví, znamená to, že brambora začala produkovat také solanin, další sloučeninu, která ji chrání před poškozením zvířaty, hmyzem, bakteriemi a plísněmi.

Solanin je však toxin, který proniká i do samotných brambor, nejen do zelených skvrn, a jeho vysoké množství může být pro člověka nebezpečné, píše Healthline.com.

Odborníci si nejsou jisti, kolik solaninu je potřeba k tomu, abyste onemocněli, protože je neetické testovat ho na lidech. Další výzkumy však ukázaly, že konzumace pouhých 0,6 miligramů solaninu na kilogram hmotnosti může vést k onemocnění. „To znamená, že konzumace 450 gramů brambor, které překročily přípustnou hladinu 20 mg solaninu na 100 gramů, by stačila k tomu, aby 50kilogramový člověk onemocněl,“ uvádí studie. Zvláště důležité je, aby se brambory se zelenými skvrnami nedostaly k lidem nebo dětem, kteří mají nižší tělesnou hmotnost, a jsou tedy ještě více ohroženi otravou solaninem.

zdroj: Healthline.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/MarkoPaak