Dávní lidé mohli nosit boty už před 150 000 lety

Ochranné schopnosti bot jsou zřejmé a stejně tak zřejmé byly i v dávných dobách, kdy po zemi chodili první moderní lidé. Vědci však dlouho diskutovali o tom, kdy přesně se u archaických lidí vyvinuly kognitivní schopnosti, které jim umožnily vynalézt tuto nejužitečnější lidskou inovaci. Nová studie Witwatersrandské univerzity v jihoafrickém Johannesburgu přináší nové a překvapivé důkazy, které budou mít na tuto debatu vliv, neboť z nich vyplývá, že nejstarší boty mohli lidé nosit již před 75 000-150 000 lety, tedy již ve střední době kamenné.

Abychom si uvědomili, o jak pozoruhodný objev se jedná, doposud nejstarší pár bot nalezený v Evropě je starý pouhých 6 200 let. Pokud jde o Jižní Afriku, předchozí výzkumy naznačovaly, že lidé žijící na území dnešní Jihoafrické republiky začali vyrábět a nosit obuv teprve před zhruba 2 000 lety. Vycházelo se z toho, že boty v této části světa nebyly tak potřebné jako pro lidi žijící dále od rovníku, protože jejich nohy nebyly tolik vystaveny nebezpečnému chladu.

Důkazy o starověkých botách, které získali, pocházejí z analýzy série fosilních značek nalezených na třech starověkých skalních površích podél jihoafrického Kapského pobřeží. Otisky připomínaly stopy po nějakém druhu obuvi a vědci poskytli přesvědčivé údaje, které naznačují, že tato podobnost může být více než jen náhoda.

„Všichni jsme předpokládali, že lidé [před desítkami tisíc let] běžně chodili bosí,“ vysvětlil Dr. Bernhard Zipfel v tiskové zprávě University of the Witwatersrand. „Na jižním pobřeží Kapska se však v té době nacházely velmi ostré skály. Dává smysl, že lidé používali obuv, aby se chránili. Před sto tisíci lety mohlo být zranění nohy smrtelné.“

Techniky geologického datování stanovily stáří otisků před 75 000 až 150 000 lety, takže je jasné, že tyto značky byly skutečně neuvěřitelně staré. Vědci se domnívají, že tyto plochy by v dávných dobách pravděpodobně tvořily plážové fronty.

zdroj: ancient-origins, Titulní obrázek: Pixabay.com/MrsBrown