Definitivní verdikt vědců o tom, kdy jíst večeři: Po této hodině byste měli na jídlo zapomenout

Stejně jako cirkadiánní rytmus, který řídí náš spánek, má podle vědců naše tělo cirkadiánní hodiny i pro jídlo. Jídlo ve velmi pozdních hodinách může tyto hodiny narušit, což ovlivňuje náš spánek a schopnost udržet si zdravou váhu. Mnoho lidí sní nejvíce jídla u večeře.

Odborníci zjistili, že to souvisí s přibýváním na váze. Sledovali skupiny lidí – první skupina snědla více kalorií k snídani než k večeři, zatímco druhá skupina snědla více k večeři. Zatímco první skupina kilogramy shodila, druhá naopak přibrala. Lidé, kteří přijímají většinu kalorií při večeři, mají tendenci vynechávat snídaně, hůře spí a jsou náchylní k obezitě. Jedna menší studie zjistila, že lidé, kteří snídali větší množství kalorií, neměli takový pocit hladu jako lidé, kteří snědli většinu kalorií večer.

Výzkumníci se nemohou shodnout na konkrétní době, ale zdá se, že se shodují na době do tří hodin před spaním. Pokud tedy chodíte spát ve 23:00, nejezte po 20:00. Vynechání pozdních svačin po této době může také pomoci zmírnit příznaky refluxu. Pokud jste si zvykli mít pozdě večer hlad, zkuste změnit své zvyky. Než se však pustíte do radikální změny, poraďte se se svým lékařem.

zdroj: ScienceAlert, Cell.com, Titulní obrázek: Pixabay.com/JillWellington